Відповідно до наказу МВС України від 24.05.2011 № 233 «Про організацію міжнародної діяльності органів внутрішніх справ України» міжнародне співробітництво Львівського державного університету внутрішніх справ (далі – ЛьвДУВС) здійснюється в установленому порядку, всі заходи відбуваються в умовах повного та неухильного дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Протягом звітного періоду у ЛьвДУВС приділялася увага підтриманню ділових зв’язків з наявними та налагодженню контактів з потенційними зарубіжними партнерами:
І. У рамках співробітництва з Консультативною місією Європейського Союзу (далі – КМЄС) в Україні:
1. Слухачі освітніх рівнів «бакалавр», «магістр», а також науково-педагогічні працівники ЛьвДУВС взяли участь у 29 вебінарах та тренінгах, а саме:
- «Допит неповнолітніх у кримінальному провадженні» (16 січня);
- «Переваги та ризики роботи поліції щодо попередження вживання і розповсюдження наркотичних речовин» (23 лютого);
- «Права людини та дії поліції. Застосування сили, ст. 3 Європейської конвенції з прав людини» (01 березня);
- «FADO–PRADO: Європейська онлайн-база даних зображень справжніх та підроблених документів» (29 березня);
- «Європейська система обміну криміналістичними даними» (08 квітня);
- «Міжособистісні навички комунікації для поліцейських» (15 квітня);
- «Консультативні групи громадян» (20 квітня);
- «Хто такі викривачі та як саме вони допомагають у боротьбі з корупцією» (21 квітня);
- вебінар, присвячений комунікативним навичкам поліцейських (22 квітня);
- щодо правомірності та пропорційності застосування спеціальних засобів (29 квітня);
- «Взаємодія поліції та громади – побудова довіри» (29 квітня);
- «Гендерний мейнстримінг в діяльності органів державної влади: що це та як з цим працювати?» (29 квітня);
- «Моделі вирішення проблем» (30 квітня);
- «Система експертної служби в Польщі» (05 травня);
- «Управління місцем події» (13 травня);
- «Протидія кібербулінгу» (20 травня);
- «Надання домедичної допомоги у випадках дорожньо-транспортних пригод» (20 травня);
- «Розслідування правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних речовин» (24 травня);
- щодо боротьби зі злочинами на ґрунті ненависті (27 травня);
- щодо важливості дотримання прав людини (31 травня).
- «Торгівля людьми» (20 жовтня);
- «Судова адвокація. Мистецтво переконання» (27 жовтня);
- «Правосуддя, дружне до дітей: визначення проблем та пропозицій щодо найкращих інтересів дитини під час проведення допитів неповнолітніх» (03 листопада);
- «Боротьба з корупцією» (10 листопада);
- «Кримінальний аналіз» (17 листопада);
- із взаємодії поліції та громади (24 листопада);
- у сертифікованому тренінгу з домедичної підготовки (26 листопада);
- «Офіцери громади та концепція взаємодії поліції та громади в країнах ЄС» (01 грудня);
- «Забезпечення прав затриманих осіб» (08 грудня).
2. 21 травня, за участю зарубіжних експертів КМЄС, на базі ЛьвДУВС відбувся круглий стіл, присвячений актуальним питанням підготовки фахівців для підрозділів карного розшуку та боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми.
3. 11 червня делегація КМЄС, на чолі з головою Антті Хартікайнен, здійснила візит до ЛьвДУВС для обговорення питань, пов’язаних з реалізацією спільних проєктів в освітній та науковій сфері.
4. КМЄС, з метою покращення освітнього процесу у ЛьвДУВС, здійснила передачу лазерного 3D-сканера, засобів надання домедичної допомоги та технічного устаткування. Окрім того, міжнародний партнер передав ЛьвДУВС на безоплатній основі 17 одиниць комп’ютерної техніки.
5. За сприяння КМЄС було організовано дві міжнародні науково-практичні конференції:
- «Державна політика щодо протидії торгівлі людьми: Україна та світ» (08 жовтня);
- «Теорія та практика протидії злочинності в сучасних умовах» (05 листопада). Крім того, представники Місії взяли участь у заході як доповідачі.
ІІ. ЛьвДУВС розвиває співпрацю з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні. Зокрема, протягом звітного періоду:
1. Представники ЛьвДУВС взяли участь у заходах, організованих ОБСЄ, а саме:
- круглому столі «Трудова експлуатація в країнах СНД: проблеми попередження, виявлення і розкриття», який організувала Академія правоохоронних органів при Генеральній прокуратурі Республіки Казахстан спільно з Офісом програм ОБСЄ у Нур-Султані (29 січня);
- у тематичній зустрічі «Торгівля людьми та підготовка поліцейських», організованій ОБСЄ 12 травня;
- у тренінгу «Симуляційна вправа «Посилення взаємодії суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми», що проводився у межах проєкту ОБСЄ «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні» (25-27 травня);
- у тренінгу із протидії торгівлі людьми (26 липня);
- в тренінгах з психологічної реабілітації в екстремальних ситуаціях (13-16 вересня), (18-21 жовтня);
- у навчальному семінарі, присвяченому обговоренню стратегії ефективного впровадження резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир, безпека» (20 вересня);
- у курсі для радників та радниць з гендерних питань (21 жовтня);
- навчальному семінарі з розбудови потенціалу для жіночих об'єднань громадянського суспільства України (16 листопада).
2. Соціальний відеоролик «Зупини торгівлю людьми», створений курсантами ЛьвДУВС, переміг у конкурсі від ОБСЄ та проєкту «Працюй безпечно».
3. За сприяння ОБСЄ було організовано VIІ Львівський форум кримінальної юстиції – захід, який об’єднує українських науковців, практиків та міжнародних партнерів для обміну думками, співпраці та продуктивних рішень щодо реформування кримінального законодавства (16-17 вересня).
4. Представники ОБСЄ взяли участь міжнародних науково-практичних конференціях, що відбулися на базі ЛьвДУВС:
- «Державна політика щодо протидії торгівлі людьми: Україна та світ» (08 жовтня);
- «Теорія та практика протидії злочинності в сучасних умовах» (05 листопада).
5. Перший проректор Тарас СОЗАНСЬКИЙ взяв участь у робочій групі «Створення передумов для реалізації концепції розвитку міграційної поліції України» в рамках проєкту ОБСЄ «Підтримка Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України у протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та кіберзлочинності» (23-25 листопада).
6. 15 грудня відбулася презентація чат-боту з протидії торгівлі людьми «Залишайся в безпеці», розробленого фахівцями ЛьвДУВС у співпраці з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні.
ІІІ. Продовжувалася активна співпраця з партнерами з Вищої школи поліції в м. Щитно (Республіка Польща):
1. ЛьвДУВС став співорганізатором 4 міжнародних онлайн-конференцій, в яких взяли участь як науковці закладу вищої освіти, так й іноземні представники:
- «Нові виклики злочинності як наслідок пандемії Covid-19. Юридична та кримінологічна перспектива» (20 лютого);
- «Домашнє насильство і його нове обличчя в час пандемії Covid-19» (26 лютого);
- «Освіта під час пандемії. Нові явища, загрози та можливості. Перспектива освіти (і не тільки) державних служб» (03 березня);
- «Кіберзлочинність в час пандемії Covid-19» (17 березня).
2. Комендант-ректор Вищої школи поліції в місті Щитно Івона Клоновська провела для курсантів факультету № 3 низку вебінарів, присвячених забезпеченню внутрішньої безпеки держави (17-19 березня).
3. Спільно з польськими партнерами ЛьвДУВС здійснює реалізацію проєкту «Освітній процес в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання під час пандемії Covid-19».
4. Вища школа поліції в м. Щитно організувала для представників ЛьвДУВС міжнародне стажування, в якому взяли участь 11 осіб.
ІV. За сприяння польських колег зі Столичної комендатури м. Варшава (Республіка Польща) ЛьвДУВС став співорганізатором міжнародної конференції «Документи – безпека та контроль, тактична робота», яка відбулася у рамках Норвезького проєкту, що реалізується у Польщі з метою підвищення ефективності боротьби зі злочинністю, зокрема торгівлею людьми (22 квітня). З 2022 року ЛьвДУВС включено у робочу групу реалізації ІІ етапу вказаного вище проєкту.
V. Протягом звітного періоду ЛьвДУВС продовжував реалізацію спільного проєкту з партнерами з Чеської агенції розвитку та Освітнього комплексу поліцейської освіти та підготовки (Чеська Республіка) щодо створення спеціального навчально-тренінгового комплексу з проведення слідчих (розшукових) дій із вразливою категорією населення «Зелена кімната», зокрема:
1. У рамках проєкту фахівці Департаменту боротьби зі злочинами загальнокримінальної спрямованості Управління служби кримінальної поліції Президії поліції Чеської Республіки провели онлайн-семінар «Спеціальні приміщення для допитів. Індивідуальна ідентифікація жертв злочинів» для слухачів освітніх рівнів «бакалавр», «магістр» та науково-педагогічних працівників ЛьвДУВС (23 березня).
2. 22-23 листопада представники Чеської агенції розвитку відвідали ЛьвДУВС з робочим візитом. Чеські фахівці здійснили огляд навчально-тренінгового комплексу та провели тестування технічного устаткування. Партнери відзначили завершення чергового етапу проєкту та запевнили готовність до реалізації подальших кроків.
VI. У співпраці з Вищою школою управління охороною праці в м. Катовіце (Республіка Польща):
1. Троє студентів ЛьвДУВС навчаються у партнерському закладі у рамках програми «Два дипломи».
2. 31 травня представник ЛьвДУВС (здобувач вищої освіти 2-го курсу факультету № 3) взяв участь у конференції «Тріумф науки у боротьбі зі злочинністю», організованій польськими партнерами.
VІІ. 07 травня між Інститутом права ЛьвДУВС та Факультетом права Трнавського університету (Словацька Республіка) було підписано договір про наукове та освітнє співробітництво. У рамках цієї співпраці ЛьвДУВС виступив співорганізатором міжнародної наукової конференції «Автономія корпорацій в публічному та приватному праві», організованій Трнавським університетом, а представники Інституту права взяли в ній участь.
VІІІ. У ЛьвДУВС проводилася робота щодо налагодження зв’язків з новими партнерами з Республіка Польща: Медичним університетом імені Кароля Марцинковського в м. Познані та Вищою школою економіки та інновацій в м. Любліні. На цьому етапі з польськими колегами обговорюється текст Договору про співробітництво.
ІХ. ЛьвДУВС нав’язав контакти з Європейським центром досліджень проблем безпеки імені Джорджа Маршалла. Зокрема, 03 вересня відбулася онлайн-зустріч, у ході якої представники обох інституцій обговорили перспективи співпраці у науковому та освітньому напрямах, зокрема, можливість реалізації спільних проєктів та програм, а також залучення фахівців Центру Маршалла до проведення навчань для курсантів, студентів, викладачів та працівників практичних підрозділів поліції.
Х. Науково-педагогічні працівники ЛьвДУВС мають можливість брати участь у заходах, що організовуються CEPOL – Агенцією Європейського Союзу для навчання правоохоронців. У 2021 році 14 представників ЛьвДУВС пройшли такі навчальні курси та вебінари:
- 001/2021 – English for law enforcement officials I (2 особи);
- 005/2021 – Money laundering (1 особа);
- 62/2021 – Unlawful profiling (1 особа);
- 27/2021 – Corporate Economic Crime (1 особа);
- 86/2021 – Public-Private Partnerships and Other Forms to Countering Terrorism (1 особа);
- 19/2020 – Illegal trade of cigarettes (1 особа);
- Module – How to investigate IP addresses for law enforcement authorities Series of 6 webinars (1 особа);
- Module – Firearms (3 особи);
- Adhoc TOPCOP Webinar on ATM hacking: investigation, synopsis, guidelines (2 особи);
- 002/2021/onl English for law enforcement officials II (1 особа).
ХІ. За сприяння Німецької служби академічних обмінів (DAAD –Deutscher Akademischer Austauschdienst) 16 представників ЛьвДУВС у період з 06 по 18 грудня взяли участь у програмі «Студентська поїздка групи іноземних студентів до Німеччини».
Досвід, отриманий науково-педагогічними працівниками ЛьвДУВС у міжнародних науково-практичних заходах, використовується в освітньому процесі під час викладання навчальних дисциплін для курсантів та слухачів, а також у науковій діяльності.
У подальшому у ЛьвДУВС буде продовжено роботу щодо налагодження міжнародних зв’язків з іноземними закладами вищої освіти з метою встановлення партнерських відносин та використання досвіду міжнародних інституцій в освітньому процесі та науковій діяльності.