Назва проєкту: «Prevention and countermeasures against domestic violence during socially necessary isolation» / «Запобігання та протидія домашньому насильству в час суспільно необхідної ізоляції»
Номер проєкту: № 01123014 — NON-VIOLENCE — ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH (Грантова Угода № 101123014 — NON-VIOLENCE).
Найменування програми, в рамках якої виконується проєкт технічної допомоги Європейського Союзу: напрям Жан Моне, за підтримки Європейського інструменту сусідства (European Neighbourhood Instrument) на виконання Міжнародного договору – Рамкової угоди між Урядом України та Комісією Європейських Співтовариств від 12.12.2006 (ратифікована із заявою української сторони Законом України від 03.09.2008, № 360-VI).
Загальний бюджет проєкту: 30 000,00 євро;
Цільова група:
Цільовою групою проєкту, перш за все, є студенти, які матимуть можливість працювати за вдосконаленою навчальною програмою,
Друга цільова група – працівники правоохоронних органів, які в рамках проєкту зможуть удосконалити свої знання та навички протидії домашньому насильству.
Третя цільова група – представники громадянського суспільства, які отримають доступ до навчальних матеріалів та наукових праць
Отримувач гранту/координатор проєкту: Львівський державний університет внутрішніх справ
Термін реалізації проєкту: визначений у 36 міс. 01.09.2023 р. – 31.08.2026 р.
Мета та завдання проєкту:
Проєкт впроваджується для формування у студентів та курсантів знань та навичок застосування стандартів та практик ЄС у сфері протидії домашньому насильству. Пропонований проєктом навчальний курс передбачає комплексний підхід до подання навчального матеріалу.
До викладання залучаються:
1) фахівці з юриспруденції та представники правоохоронних органів (для висвітлення стану вітчизняного законодавства та підходів Європейського Союзу щодо боротьби з домашнім насильством, а також аналізу практики міжнародних судових інстанцій та демонстрації актуальної практики протидії домашньому насильству);
2) фахівці з психології (для пояснення психологічних факторів появи та існування домашнього насильства);
3) фахівці з мистецтва, дизайну та архітектури (для демонстрації принципів побудови безпечного життєвого простору, а також висвітлення ролі мистецтва при реабілітації жертв домашнього насильства).
Проєкт включає:
- курс лекцій з 3-х розділів: 1) право, 2) психологія та 3) дизайн дозволить комплексно представити політику ЄС щодо запобігання та протидії домашньому насильству.
- проведення міжнародної науково-практичної конференції з залученням представників ВУЗів ЄС
- проведення круглих столів
- проведення наукових семінарів
- ведення інтернет-сторінки проєкту
- написання статей (зокрема, мовами ЄС) з теми запобігання та протидії домашньому насильству
- проведення інформаційно-роз’яснювальної та просвітницької роботи
- створення дизайн проєктів безпечного життєвого середовища, враховуючи дизайнерську практику країн ЄС
Блок лекцій 1. (юридичний) право
- Міжнародні стандарти та політика ЄС щодо протидії та запобігання домашньому насильству (Хатнюк Ю.)
- Співпраця України та ЄС України у сфері протидії та запобігання домашньому насильству (Мороз О.)
- Діяльність поліції у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (Сукмановська Л.)
- Практика міжнародних судів та вищих судових інстанцій України у сфері протидії та запобігання домашньому насильству (Бесага І. / Янчик М.)
Блок лекцій 2. (психологічний) психологія
- Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи (Когут Я.)
- Соціально-психологічні причини насильства в сім’ї. Пандемія CОVID-19 та домашнє і гендерно зумовлене насильство (Когут Я. Мороз О.)
Блок лекцій 3. (середовищно-безпековий) дизайн
- Вплив антропогенного середовища на поведінку людини (Кюнцлі Р.)
Очікувані результати проєкту:
Пропонований проєкт дозволить доповнити наукову базу ЛьвДУВС публікаціями з дослідження стандартів і практик ЄС у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Публічні обговорення на науково-практичних заходах та навчальних заняттях дозволять поширити позитивні практики ЄС серед широкого суспільства.
Прочитання навчальної дисципліни за тематикою курсу дозволить сформувати у студентів розуміння явища сімейного насильства, його причин, сформує навички швидких дій при виявленні його ознак, надасть впевненість у власних діях та скоординованість з діями колег. Курс лекцій допоможе також продемонструвати політику ЄС щодо протидії домашньому насильству та поширити прогресивні ідеї країн ЄС серед української молоді.
Результати проєкту також можуть бути використані організаціями ЄС для роботи з громадянами України, які переїхали до ЄС у зв’язку зі збройною агресією Росії проти України.

ХАТНЮК Юрій / KHATNYUK Yuriy
завідувач кафедри адміністративного права та адміністративного процесу факультету № 3 ІПФПНП, кандидат юридичних наук, доцент, капітан поліції /
Лектор / дослідник у рамках першого блоку проєкту з тематики: Міжнародні стандарти та політика ЄС щодо протидії та запобігання домашньому насильству

ЧОРНОМАЗ Оксана / CHORNOMAZ Oksana
доцент кафедри адміністративного права та адміністративного процесу факультету № 3 ІПФПНП, кандидат юридичних наук, доцент
Лектор / дослідник у межах першого та другого блоків проєкту з тематики: «Співпраця України та ЄС України у сфері протидії та запобігання домашньому насильству» та «Соціально-психологічні причини насильства в сім’ї. Пандемія CОVID-19 та домашнє і гендерно зумовлене насильство»

СУКМАНОВСЬКА Лідія / SUKMANOVSKA Lidiia
доцент кафедри адміністративного права та адміністративного процесу факультету № 3 ІПФПНП, кандидат юридичних наук, доцент
Лектор / дослідник у межах першого блоку проєкту з тематики: «Діяльність поліції у сфері запобігання та протидії домашньому насильству»

КОГУТ Ярослав / KOHUT Yaroslav
завідувач кафедри соціально-гуманітарної підготовки факультету № 3 ІПФПНП, кандидат юридичних наук, доцент
Лектор / дослідник у межах другого блокіупроєкту з тематики: «Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи» та «Соціально-психологічні причини насильства в сім’ї. Пандемія CОVID-19 та домашнє і гендерно зумовлене насильство»

БЕСАГА Ірина / BESAHA Iryna
Доцент кафедри адміністративного права та адміністративного процесу факультету № 3 ІПФПНП, доктор філософії в галузі права
Координатор проєкту. Лектор / дослідник у межах першого блоку проєкту з тематики: «Практика міжнародних судів та вищих судових інстанцій України у сфері протидії та запобігання домашньому насильству»

КЮНЦЛІ Романа / KIUNTSLI Romana
в.о. професора кафедри архітектури ЛНУП, доктор мистецтвознавства, професор
Лектор / дослідник у межах третього блоку проєкту з тематики: «Вплив антропогенного середовища на поведінку людини»
ORCID ID: 0000-0001-5234-4903
Scopus Author ID: 57218293440

ЯНЧИК Маріанна / YANCHYK Marianna
Адвокат
Консультування щодо інтерпретації змісту та застосування законодавчих положень та проблематики практичного застосування законодавства у сфері запобігання та протидії домашньому насильству