• (032) 258-63-25
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Новини

Майбутні слідчі пройшли тренінг щодо особливостей комунікації із постраждалими від сексуального насильства під час війни

Днями до університету завітали представниці громадської організації «Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем»» Світлана Михайлишин, Марта Змисла та Вікторія Карпа. Фахівчині провели для третьокурсників факультету № 1 тренінг на тему: «Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом: ідентифікація, форми та чутлива комунікація».  

Захід розпочався із лекційної частини, впродовж якої юнакам та дівчатам розповіли про особливості цього виду кримінальних правопорушень, методи його кваліфікації, алгоритм проведення допиту потерпілих та правила спілкування із ними.

«Це особливий різновид насильства, що відрізняється від інших форм, зокрема гендерно зумовленого. Сексуальне насилля, пов'язане з війною, не передбачає статевої пристрасті, мотив для його вчинення є зовсім іншим. Адже це частина навмисної військової тактики та збройного нападу», – наголосила керівниця центру «ЮрФем: освіта» Вікторія Карпа.

Спікерка ознайомила присутніх з історіями іноземних країн, жителі яких зазнавали цього ганебного явища, як-от Руанди, Іраку, Боснії та Герцеговини. В Україні фіксувати випадки сексуального насилля, пов'язаного з конфліктом, почали з 2014-го року, тобто з наступом військ рф на Донбасі.

За словами правозахисниці, таке насилля можна розглядати як злочин проти людяності та одну із форм геноциду. Адже трапляються випадки, коли насильство вчиняють з наміром повністю або частково знищити будь-яку національну, етнічну, расову чи релігійну групу.

Вікторія Карпа розповіла вихованцям вишу й про те, як кваліфікувати такі випадки на державному та міжнародному рівнях. Згадала також про важливі положення Римського статуту – правового документа, на основі якого з 2002-го року функціонує Міжнародний кримінальний суд.

«Сексуальне насильство може не передбачати фізичного контакту. Погрози щодо вчинення наруги чи зґвалтування, примушування до статевого акту або ж до його споглядання, примус до оголення на блокпостах, що супроводжується приниженням та насмішками – все це відносимо до форм такого насильства», – зауважила Вікторія Карпа.

Вона також наголосила важливості довіри до правничої спільноти та правоохоронних органів щодо протидії таким злочинам. Для цього слід знати, як правильно комунікувати із постраждалими, аби не травмувати їх повторно, як ефективно збирати інформацію про них та куди скеровувати для отримання допомоги. 

Наступною виступила координаторка лінії правової допомоги «ЮрФем: підтримка», юристка Марта Змисла. Її розповідь стосувалася принципів розслідування випадків сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, та етапів допиту постраждалих осіб.

«Для того, аби розслідувати такі випадки, потрібно дотримуватися кількох умов, перша з яких, – «Не нашкодь!». Під час будь-яких слідчих дій ви маєте дбати про інтереси потерпілого. Звідси й другий принцип – конфіденційність, тобто невикористання інформації про особу поза межами досудового розслідування. Наступна обов'язкова умова – добровільність. Тобто важливо отримати згоду постраждалої особи», – відзначила Марта Змисла. 

Крім того, курсанти дізналися про специфіку стадій допиту й особливості спілкування з неповнолітніми, які зазнали такого насильства. Майбутні слідчі також навчилися формувати перелік запитань відповідно до кожної з форм цього злочину.

«Слідчі, які працюють на деокупованих територіях та спілкуються із мешканцями громади, мають розумітися на різних видах такого кримінального правопорушення, ставити постраждалим належні, тобто відкриті та чутливі запитання», – наголосила правозахисниця наприкінці промови. 

Спеціалістка центру «ЮрФем: освіта» Світлана Михайлишин також виступила перед аудиторією. Вона поділилася порадами про те, як проводити інтерв'ювання потерпілих від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом. Зокрема як добирати доречну лексику, запобігати упередженням та уникати ретравматизації.

«Постраждалими від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом, можуть бути як жінки, так і чоловіки, діти й люди старшого віку. Це злочин, єдиний портрет постраждалих якого вималювати неможливо», – зауважила спікерка.

За словами Світлани Михайлишин, шкода від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, є комплексною – психологічною, фізичною, соціальною – та передбачає нашарування травм.

«Аби бути чутливими з потерпілими, слід дотримуватися декількох основних принципів: оцінити ризики, потурбуватися про безпеку постраждалої особи, взаємодіяти з громадськими організаціями та службами, які надаватимуть їй додаткову підтримку, поважати автономію людини та отримати її інформаційну згоду на розслідування», – зазначила юристка. 

У другій частині тренінгу курсанти мали змогу практично закріпити отримані знання у трьох змодельованих ситуаціях, виконавши ролі слідчих.

Наприкінці зустрічі здобувачі обмінялися враженнями й подякували правозахисницям за цікавий та змістовний просвітницький захід. 

Слід відзначити, що Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» надає безоплатну юридичну допомогу постраждалим від сексуального насильства та різних видів гендерної дискримінації. Наразі діє «гаряча лінія» організації – 068-145-55-90. Крім того, можна отримати консультацію у Viber або Telegram, а також залишити заявку на офіційному сайті: https://jurfem.com.ua/

Додамо, що тренінг відбувся за ініціативи відділення актуалізації навчання та практичної підготовки ЛьвДУВС.

ЛьвДУВС організував конкурс патріотичних світлин с...
У ЛьвДУВС відбулись захисти дисертаційних дослідже...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.lvduvs.edu.ua/

© 2024 Львівський державний університет внутрішніх справ

Please publish modules in offcanvas position.