- Перегляди: 2026

6 грудня українці відзначають День Збройних Сил України. Історичною основою свята стала дата Першого зимового походу українського війська. 6 грудня 1919 року розпочався один із найуспішніших рейдів Армії Української Народної Республіки, який вписав свою героїчну сторінку у події Української революції 1917-1921 років. Тоді вперше українська армія застосувала партизанські методи боротьби із ворогом, який значно перевищував чисельністю та озброєністю. Згодом цей досвід успішно застосовувала Українська Повстанська Армія. Вміння воювати з переважним за чисельністю та оснащеністю противником демонструє і сучасна українська армія. Російсько-українська війна, яка розпочалася ще у 2014 році та повномасштабно запустила свої пазурі болю, розрухи та агресії у лютому 2022, назавжди змінила життя українців. І в цей надважкий час на захист України стали наші сильні, незламні та мужні воїни – Збройні Сили України. Своєю сміливістю, стійкістю та професіоналізмом, ціною власного життя вони ламають ворожі плани, здобуваючи свободу та абсолютну незалежність нашої України та українського народу. Увесь цей час українські воїни не лише чинять потужний опір агресору, але і завдають противнику значних втрат у живій силі, знищують тисячі одиниць військової техніки. Також нашим військовим повністю вдалося розвіяти міф про непереможну російську «другу армію світу». ЗСУ продовжують нищити ворога, визволяти з окупації українців, відвойовувати сотні кілометрів рідної землі. Збройні Сили України, тобто, військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладені завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, яке структурно поділене на 3 види та 3 окремі роди військ/сил – це надія на світле майбутнє під сонцем, яке яскраво сяє в українському небі.
«Я знаю Вас, нащадки запорожців, я вірю вам і низько б’ю чолом…»
©Олександр Олесь
Сухопутні війська Збройних Сил України - найчисленніший самостійний вид Збройних Сил України, головний носій їх бойової могутності, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі.
Сухопутні війська України складаються з таких окремих родів військ:
-механізовані і танкові війська та гірська піхота
-ракетні війська та артилерія
-армійська авіація
-війська протиповітряної оборони
-спеціальні війська
Механізовані, танкові та гірсько-штурмові війська, що складають основу Сухопутних військ, виконують завдання щодо утримання зайнятих районів, рубежів і позицій, відбиття ударів противника, прориву оборони противника, розгрому його військ, захоплення важливих районів, рубежів і об'єктів, діють у складі морських та повітряних десантів.
Ракетні війська та артилерія Сухопутних військ складаються із з'єднань оперативно-тактичних і тактичних ракет, з'єднань і частин гаубичної, гарматної, реактивної та протитанкової артилерії, артилерійської розвідки, мінометних підрозділів та підрозділів протитанкових керованих ракет. Вони призначені для ураження живої сили, танків, артилерії, протитанкових засобів противника, авіації, об'єктів ППО та інших важливих об'єктів при веденні загальновійськової операції (бою).
Армійська авіація є найбільш маневреним родом Сухопутних військ, призначеним для виконання завдань у різноманітних умовах загальновійськового бою. Частини і підрозділи армійської авіації ведуть розвідку, знищують бойову техніку та живу силу противника, здійснюють вогневу підтримку під час наступу чи контратаки, висаджують тактичні десанти, доставляють у вказані райони бойову техніку та особовий склад, виконують інші важливі завдання.
Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ призначені для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці.
Спеціальні війська призначені для забезпечення бойової діяльності військ, що виконують вузькоспеціалізовані функції, та мають на озброєнні спеціально призначену для цього бойову та іншу техніку. До складу спеціальних військ входять:
- інженерні війська, що призначені для інженерного забезпечення бойових дій з'єднань і частин родів військ;
- війська радіаційного, хімічного і бактеріологічного захисту призначені для забезпечення радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також аерозольного маскування бойових дій збройних сил;
- війська зв'язку, що необхідні для забезпечення зв'язку і управління військами;
- війська радіоелектронної боротьби, що призначені для забезпечення заходів із завоювання панування в ефірі, захисту своїх стратегічних систем управління військами і зброєю від навмисних перешкод противника, а також порушення роботи систем управління військами противника, зниження ефективності застосування його бойових засобів шляхом поширення радіоелектронних перешкод.
Повітряні сили Збройних Сил України — один з головних носіїв бойового потенціалу Збройних Сил України. Цей високоманеврений вид Збройних Сил призначений для охорони та оборони повітряного простору держави, особливо важливих та стратегічних державних об'єктів, ураження з повітря об'єктів противника, авіаційної підтримки своїх військ (сил), висадки повітряних десантів, повітряного перевезення військ і матеріальних засобів та ведення повітряної розвідки.
До складу Повітряних сил входять:
- бомбардувальна авіація
- штурмова авіація
- винищувальна авіація
- військово-транспортна авіація
- розвідувальна авіація
- протиповітряна оборона
Бомбардувальна авіація є основним ударним засобом Повітряних сил і призначена для ураження та знищення угрупувань військ, авіації, флоту, руйнування важливих воєнних, військово-промислових, енергетичних об'єктів у стратегічній і оперативній глибині за будь-яких погодних умов як вдень, так і вночі.
Штурмова авіація є засобом авіаційної підтримки військ і призначена для ураження та знищення військ, наземних (морських) об'єктів переважно на передньому краї, у тактичній глибині, забезпечення безпосередньої підтримки бойових дій Сухопутних військ, Військово-морських сил та Повітряних сил.
Винищувальна авіація є одним з основних засобів боротьби з повітряним противником і призначена для ураження повітряних цілей (літаків, гелікоптерів, крилатих ракет), а також ураження наземних (морських) об'єктів, тобто завоювання переваги в повітрі, захисту території країни та забезпечення бойових дій інших родів авіації.
Військово-транспортна авіація призначена для перекидання та десантування аеромобільних й повітряно-десантних підрозділів, повітряних перевезень військ і бойової техніки, доправлення вантажів чи інших матеріальних засобів повітрям, евакуації поранених тощо.
Розвідувальна авіація призначена для ведення повітряної розвідки місцевості, погоди, наземних та морських об'єктів в оперативній та тактичній глибинах для забезпечення дій усіх видів Збройних Сил.
Протиповітряна оборона призначена для прикриття військ від ударів противника з повітря у всіх видах бойових дій, при перегрупуванні та розташуванні їх на місці.
Військово-морські сили Збройних Сил України — вид Збройних Сил України, призначений для захисту суверенітету і державних інтересів України на морі, розгрому угруповань ВМС противника у визначених військово-морських зонах самостійно та у взаємодії з іншими видами Збройних Сил України, сприяння Сухопутним військам Збройних Сил України на приморському напрямку.
До складу військово-морських сил Збройних Сил України входять наступні роди сил:
- надводні сили
- морська авіація
- морська піхота
- берегові ракетно-артилерійські війська
Надводні сили ВМС призначені для пошуку та знищення корабельних угруповань і підводних човнів противника, захисту пунктів базування і морських комунікацій, постановки мінних та сіткових загороджень, порушення морських комунікацій противника, участі у вогневій підтримці Сухопутних військ на узбережжі, забезпечення висадки морських десантів, ведення розвідки та радіоелектронної боротьби, пошуку та рятування екіпажів літальних апаратів, надводних суден, підводних човнів, які зазнали аварії.
Морська авіація є тактичним з'єднанням, організаційно зведеним у морську авіаційну групу, яка входить до складу 10-ї морської авіаційної бригади. Морська авіація має на озброєнні літаки та вертольоти наземного і корабельного базування і включає: протичовнову, транспортну та пошуково-рятувальну авіацію.
Морська піхота України — передовий загін сил висадки, який призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об'єктів.
Берегові ракетно-артилерійські війська (БРАВ) мають стаціонарні рухомі ракетні і артилерійські комплекси оперативно-тактичного та тактичного призначення. Головним завданням БРАВ є: ураження надводних кораблів, десантних загонів, конвоїв і суден противника.
Життя на «нулі»: фотоальбом/ Величко Ю., Михайлишин І.-Київ: МІП України, 2018.-36 с.
Десантно-штурмові війська Збройних Сил України — окремий рід військ у складі Збройних Сил України, призначений діяти як повітряний десант, а також для виконання бойових завдань у тактичному та оперативному тилу ворога. До складу військ входять повітрянодесантні, аеромобільні та штурмові частини. Десантно-штурмові війська перебувають у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ, який спроможний виконувати будь-яке завдання в різних умовах.
Так, з початком російсько-української війни бійці 90-й окремого аеромобільного батальйону імені Героя України старшого лейтенанта Івана Зубкова наприкінці 2014 — у січні 2015 року брали участь у важких боях за Донецький аеропорт. 30 грудня 2015 року указом Президента України батальйону присвоєно ім'я Івана Зубкова, який відзначився у боях за Донецький аеропорт і загинув там.
122-й окремий аеромобільний батальйон, який входить до складу 81 ОАеМБр також брав участь в обороні Донецького аеропорту та до останніх днів оборони летовища. 17 листопада 2022 року 90 окремий аеромобільний батальйон імені Героя України старшого лейтенанта Івана Зубкова та 122-й окремий аеромобільний батальйон 81 окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ Збройних Сил України указом Президента України В. Зеленського відзначений почесною відзнакою «За мужність та відвагу».
13-й окремий десантно-штурмовий батальйон імені Героя України полковника Тараса Сенюка тримав «коридор життя» в боях за Дебальцеве. На ділянці, яку контролював 13-й аеромобільний батальйон, піхота супротивника була скута і ефективно діяти не могла, кілька російських підрозділів було розгромлено. Бойовикам не вдалося перерізати дорогу, по якій висувалися українські підрозділи — коридор для виходу був забезпечений. Командуванню АТО вдалося реалізувати план виведення українських підрозділів з-під напівоточеного Дебальцевого.
80-та окрема десантно-штурмова Галицька бригада з 24 лютого 2022 року активно протистоїть російському вторгненню в Україну. Воювала під Києвом, потім у боях на Слобожанщині, а також під Бахмутом.
25-та окрема повітрянодесантна Січеславська бригада є унікальним з'єднанням десантних військ України — лише вона здатна десантуватися парашутним способом майже у повному складі, разом з технікою.
Сили спеціальних операцій Збройних Сил України — окремий рід сил у складі Збройних Сил України, до складу якого входять частини спеціального призначення і підрозділи інформаційно-психологічних спеціальних операцій, що комплектуються спеціально навченими фахівцями, які мають спеціальні можливості у сферах розвідки, прямих акцій та військової підтримки для виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих операцій, що проводить командування ССО.
Бійці Окремого центру спеціальних операцій «Схід» імені князя Святослава Хороброго у червні 2014 року захищали бази зберігання бронетанкового озброєння в Бахмуті. Указом Президента України від 29 липня 2022 року центр був відзначений почесною відзнакою «За мужність та відвагу».
73-й морський центр спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого у лютому 2022 року виконував задачі з недопущення висадки повітряного десанту на аеродром «Кульбакине». Разом із бійцями Територіальної оборони та Національної поліції воїни ССО протистояли переважаючим силам противника, відкинули ворога і нанесли йому чималих втрат. 7 липня 2022 року Центр брав участь в операції по звільненню острова Зміїний. Під час виконання завдання зведена група встановила українські прапори у різних частинах острова. Також над Зміїним замайорів стяг 73-го центру спеціального призначення ССО України.
Підрозділи 140-й окремого центру спеціальних операцій брали участь в обороні та звільненні Київщини у 2022 році — Бучі, Гостомеля, Бородянки, інших міст і сіл. Також Центр був залучений до осіннього контрнаступу для звільнення Харківщини — Ізюма, Чугуєва.
Сили територіальної оборони Збройних Сил України — окремий рід сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Силам територіальної оборони Збройних Сил України належить чільна роль в організації та виконанні завдань територіальної оборони.
АД 242. Історія мужності, братерства та самопожертви/уклад. І. Штогрін.-Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016.-352 с.
Служба військового капеланства Збройних Сил України — є структурним підрозділом Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, на який покладається реалізація конституційного права на свободу світогляду та віросповідання, організацію заходів для задоволення духовно-релігійних потреб військовослужбовців, працівників Збройних Сил України та членів їх сімей у мирний та воєнний час.
Військова служба правопорядку у Збройних Силах України; Соціально-психологічна служба Міністерства оборони України; Юридична служба Збройних Сил України
Військова служба правопорядку у Збройних Силах України — спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України. Стратегічним оборонним бюлетенем України 2016 року передбачено перетворення Військової служби правопорядку у ЗСУ на Військову поліцію. Військова служба правопорядку виконує такі завдання: виявлення причин, передумов і обставин злочинів та інших правопорушень, вчинених у військових частинах та на військових об'єктах; розшук осіб, які самовільно залишили військові частини (місця служби); запобігання вчиненню і припинення злочинів та інших правопорушень у Збройних Силах України тощо. При прийнятті рішення про введення в Україні чи в окремих її місцевостях режиму воєнного або надзвичайного стану на Службу правопорядку додатково покладаються завдання щодо участі у боротьбі з ворожими диверсійно-розвідувальними групами на території України; організації збору, супроводження та охорони військовополонених; забезпечення дотримання комендантської години в гарнізонах; охорони військових об'єктів, військових містечок та їх населення, сприяння його евакуації; відновлення та підтримання порядку і дисципліни у військових частинах; контролю за рухом транспортних засобів і перевезенням вантажів Збройних Сил України.
Соціально-психологічна служба Міністерства оборони України виконує покладені на неї обов'язки, здійснюючи комплекс заходів з підтримання бойової та мобілізаційної готовності, стану військової дисципліни. 22 квітня 1992 року директивою Міністерства оборони України структура «політруків» була перетворена на загальну структуру соціально-психологічної служби Міністерства оборони України як органу управління. Ця дата започаткувала історію практичної діяльності органів виховної роботи у Збройних силах України.
Юридичний департамент Міністерства оборони України або Юридична служба Збройних Сил України є самостійним структурним органом управління підпорядкованих йому юридичних територіальних відділів. Департамент спрямовує, координує і контролює діяльність юридичної служби Міністерства оборони та юридичної служби Збройних Сил України. Головна мета діяльності, забезпечення правильного застосування законодавства в Міноборони та Збройних Силах України.
Медична сили Збройних Сил України - служба у складі Збройних Сил України для медичного забезпечення військ (сил) в мирний і воєнний час. Організаційно складається з органів управління і різноманітних медичних підрозділів, частин і закладів. Дана служба має необхідні сили і засоби, що дозволяють здійснювати лікувально-профілактичні, санітарно-гігієнічні і протиепідемічні заходи, кваліфіковану і спеціалізовану медичну допомогу, а також евакуацію поранених і хворих.
Медичні сили Збройних Сил України нині витримують велике навантаження. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний назвав медичних працівників «янголами війни». У зоні бойових дій вони надають пораненим бійцям невідкладну допомогу прямо на місці або у стабілізаційних пунктах, які функціонують поблизу лінії фронту. Основне їхнє завдання — рятувати життя та здоров’я наших воїнів. Серед досягнень Медичних сил — проведення нашими військовими хірургами унікальних операцій. Деякі з них навіть не мають аналогів у світі. Рівень летальності нині значно нижчий за показниками, ніж під час бойових дій, скажімо, в Іраку чи Афганістані. Це теж досягнення наших військових медиків. Завдяки наближенню кваліфікованої медичної допомоги до поля бою та правильно спланованій евакуації вдалось суттєво знизити рівень летальності серед наших поранених.
Окрім того, важливо згадати український волонтерський медичний батальйон «Госпітальєри», що бере участь у російсько-українській війні на Донбасі з 2014 року. Хоч він і не входить в офіційну структуру Збройних Сил України, але його представники займаються наданням першої медичної, домедичної допомоги та евакуацією поранених українських воїнів з найгарячіших ділянок фронту. За час існування МБ Госпітальєри, під час російсько-української війни, врятовано близько 2750 українських бійців. Пліч-о-пліч з медичними силами Збройних Сил України, демілітаризований медичний батальйон надає допомогу усім добровольцям, військовим та мирному населенню, яке знаходиться в зоні проведення бойових дій, і потребує домедичної допомоги, медичного термінового втручання чи терапевтичного лікування. Госпітальєрські екіпажі здійснюють евакуацію, стабілізацію і транспортування поранених з червоної зони до стабпунктів чи прифронтових госпіталів чи лікарень.