- Перегляди: 310

Щорічно, починаючи з 2000 року, у другу суботу вересня відзначається Всесвітній день надання першої медичної допомоги (World First Aid Day).Перша допомога не завжди виконується медичним персоналом. У надзвичайних ситуаціях часто звичайні люди повинні виконувати першу допомогу, щоб врятувати комусь життя. Тому, дуже важливо, щоб кожна людина володіла найпростішими навиками першої допомоги.
Перша допомога - це проведення найпростіших медичних заходів для порятунку життя, зменшення страждань потерпілого від надзвичайної ситуації і попередження розвитку можливих ускладнень.
Перша допомога в надзвичайній ситуації: короткі відомості: буклет.-Женева: МКЧХ, 2017.-16 с.
Бутилін Ю.П., Бутилін В.Ю.,Бутилін Д.
Це ви можете без лікаря: посібник з першої медичної допомоги у невідкладних ситуаціях.–К.: Скарби, 2002.-168 с.
Мислива О.О.
Основи надання патрульною поліцією невідкладної (домедичної та медичної) допомоги постраждалим особам: навчальний посібник.-Дніпро: ДДУВС, 2018.-144 с.
Домедична підготовка: підручник/за заг.ред. В.В. Стеблюка.-Х.: Право, 2020.-344 с.
Вайда Т.С.
Долікарська допомога: навчальний посібник.-Херсон: Олді-плюс, 2019.-874 с.
Вайда Т.С.
Довідник поліцейського з домедичної допомоги: термінологічний довідник.-Херсон: Олді-плюс, 2019.- 424 с.
Чуприна О.В., Гищак Т.В., Долинна О.В.
Основи медичних знань: долікарська допомога та медико-санітарна підготовка: навчальний посібник.-К.: Паливода, 2006.-216 с.
Універсальний алгоритм дій при наданні першої медичної допомоги
1. Оглянути місце події та впевнитись у тому, що надання допомоги буде безпечним: забезпечити власну безпеку, а також безпеку потерпілого та людей навколо.
2. Оцінити стан постраждалого (свідомість, дихання, пульс).
3. За необхідності викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також інші екстрені служби (поліцію, аварійно-рятувальну службу, службу газу тощо).
4. Оцінити наявність критичних кровотеч та зупинити їх.
5. Забезпечити прохідність дихальних шляхів.
6. Якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або ви вже її ліквідували) – розпочати серцево-легеневу реанімацію.
7. Перевести постраждалого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні), якщо не йдеться про підозру на травми хребта та кісток тазу і серцево-легенева реанімація була вдалою.
8. Не залишати постраждалого та контролювати стан його життєвих функцій до прибуття екстрених служб.
Послідовність надання першої невідкладної допомоги при пораненнях
1. Терміново зупинити кровотечу.
2. Захистити рану від забруднення та інфекції — накласти асептичну пов'язку, за наявності дезінфікуючих засобів (перекис водню, розчин фурациліну, спиртовий розчин йоду тощо) протерти шкіру довкола рани, видалити невеличкі чужорідні тіла тільки з поверхні та довкола рани.
3. Якнайшвидше доставити пораненого в лікувальний заклад, суворо дотримуючись правил транспортування для конкретного типу поранення.
Першою допомогою при пораненні та кровотечі у разі рясних втрат рідини організму, стане накладення джгута для зупинки самого кровотечі, використовуються також тугі пов’язки. Джгут накладається, як правило, на артерію або вену на стегні, передпліччя, плечі.
Увага! Не можна промивати рану водою, засипати ліками, змазувати мазями, накладати вату!
Перша допомога при опіках
1. Постраждалого посадити або покласти.
2. Обливати місця опіків великою кількістю води (15 хв. і більше), разом з тим бути обережним, щоб уникнути переохолодження, особливо взимку.
3. Якщо є можливість, зняти з уражених місць каблучки, годинники, ремінці, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати.
4. Знімати предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише в тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого.
5. Всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло, наволочка).
Увага!
Не чіпати нічого, що прилипло до місця опіку!
Не змащувати опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами!
Не проколювати пухирі!
Перша медична допомога при переломах
Загальна схема надання першої медичної допомоги при відкритих переломах:
1. Зупинити кровотечу, обробити краї рани.
2. На рану накласти стерильну пов’язку.
3. Дати знеболюючий засіб.
4. Провести іммобілізацію кінцівки.
Загальна схема надання першої медичної допомоги при закритих переломах:
1. Провести іммобілізацію;
2. Дати знеболюючі засоби й покласти холод;
3. Доставити потерпілого в медичну установу.
Перша допомога при укусах тварин
1. Промити рану водою.
2. Для зупинки кровотечі стисніть рану на декілька хвилин (бажано стерильною серветкою).
3. Обробити рану йодом.
4. Нанести мазь з антибіотиком.
5. Накласти марлеву пов'язку.
6. Звернутись в травмпункт.
Перша допомога у разі отруєння грибами
1. Терміново викликати «швидку» — загальний номер 103.
2. Промити шлунок простою водою.
3. Постільний режим.
4. Давати постраждалому пити багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.
5. Дати сорбенти.
Увага! Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.
Перша допомога при втраті свідомості
1. Оцініть стан пацієнта (спочатку голосно запитайте, напр., «Як Ви себе почуваєте?» та делікатно потрясіть, щоб перевірити реакцію на подразнення).
2. Відновіть прохідність дихальних шляхів (після травм [особливо голови та шийного відділу хребта] без відгинання голови та без рухів головою).
3. Якщо втрата свідомості виникла внаслідок травми або підозрюєте травму шийного відділу хребта - стабілізуйте шийний відділ хребта та проведіть швидке травма-обстеження.
4. Якщо в потерпілого немає раптової зупинки кровообігу, травми і конвульсій, підніміть його ноги вверх — це є корисним при гіпотензії, хоча може погіршити вентиляцію.
5. Якщо втрата свідомості триває, а у пацієнта не було травми і він дихає самостійно - вкладіть його в безпечній позиції.
6. Оберігайте хворого від дії екстремальних температур зовнішнього середовища (перегріву або переохолодження). Якщо втрата свідомості могла бути спричинена зовнішніми чинниками (напр., екстремальні температури, отруєння леткими речовинами [найчастіше окисом вуглецю]) - винесіть пацієнта у безпечне місце (перенесення особи, що не зазнала травм).
Перша медична допомога у випадку отруєння чадним газом
1. Вивести чи винести потерпілого на свіже повітря, після чого звільнити від тугого одягу, який заважає диханню.
2. Терміново викликати «швидку».
3. На голову і груди потерпілого покласти холодний компрес.
4. Напоїти гарячим чаєм або кавою.
5. Якщо потерпілий без свідомості, потрібно піднести до носа шматочок вати або тампон, змочений нашатирним спиртом.
Перша допомога при утопленні
1. Перш за все, постраждалого необхідно якнайшвидше доставити до берега та викликати екстрену допомогу –за номерами 101 та 103.
2. Зверніть увагу, що надавати першу допомогу у воді може лише досвідчений рятувальник. Не намагайтесь витягти людину з води, якщо небезпека може загрожувати і вам.
3. Очистіть ротову порожнину потерпілого від піску та водоростей і переверніть потерпілого, аби вода витекла з верхніх дихальних шляхів (дітей тримають за ноги, головою донизу).
4. Якщо людина не дихає, починайте штучне дихання: затисніть потерпілому носа, вдихніть повітря та видихніть в рот потерпілому. Повторюйте процедуру з інтервалом в 4 -5 секунд. Маленьким дітям штучне дихання роблять, одночасно вдуваючи повітря в рот та ніс.
5. Якщо відсутнє серцебиття, починайте робити непрямий масаж серця: • Покладіть потерпілого на рівну, тверду поверхню; • Покладіть свої долоні (одна на одну) на груди потерпілому; • Випряміть руки в ліктях і всією своєю вагою натисніть на неї; • Зробіть не менше 30 натискань, тривалість кожного близько 1 секунди.
6. Коли потерпілий прийшов до тями, його слід зігріти: закутайте його в ковдру, за можливості дайте теплий солодкий чай.
7. Обов’язково дочекайтесь медиків! Ускладнення від утоплення можуть бути відкладеними і проявитися не відразу.
Протипокази до надання першої допомоги потерпілому (деякі з них)
1. При аваріях та завалах не намагайтеся будь-якими засобами дістати потерпілого. Ви лише додасте йому травм та погіршите його стан.
2. При непритомності не намагайтеся запобігти западанню язика та витягти його назовні. Просто переверніть людину на бік.
3. При ознобі не намагайтеся зігріти людину, не загортайте її ковдрами та не обкладайте грілками.
4. Під час опіків не кидайтеся змащувати пошкоджену шкіру маслом або жирним кремом. Перше, що потрібно зробити – це охолодити обпалену шкіру.
5. При судомному нападі не намагайтеся розтискати зуби потерпілому, вставляючи між ними будь-які предмети.