- Перегляди: 359

Поет-пророк, чиє вічне слово і досі веде український народ до світла з пітьми, геніальна душа України, її палке та вогненне серце…Потужний феномен Тараса Григоровича Шевченка і досі є найбільшою таємницею сьогодення для нащадків Кобзаря. Народившись в сім’ї кріпаків, він зумів досягти не лише літературних вершин, але й був знаний в світі як талановитий художник. Письменницький спадок Тараса Шевченка багатогранний і глибокий: поезії, поеми, прозові і драматичні твори. У них – безмірний і могутній талант та сила духовного провідника українського народу. Тарас Шевченко виступив як поет-новатор, приніс з собою в українську літературу «слово нове», новий світ поезії, неповторні образи, картини й барви, небачене раніше багатство й широчінь тем, ідей, мотивів, жанрових форм, вивів українську літературу на шлях реалізму й народності. Безсмертна спадщина Т. Шевченка – одна з найбільших вершин людського генія, велетня духу, митця могутньої творчої сили, непримиренного борця за справедливість, за національне і духовне відродження України.
Не поет – бо це ж до болю мало,
Не трибун – бо це лиш рупор мас,
І вже менш за все – «Кобзар Тарас»
Він, ким зайняло і запалало.
©Є. Маланюк
Дзюба І.М.
Тарас Шевченко: життя і творчість .-Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008.-718с.
Лепкий Б.
Про життя і твори Тараса Шевченка.- Тернопіль: Джура, 2004.-183 с.
Цвілюк С.А.
Історична мудрість Великого Кобзаря. Історизм і соціально-політичний вимір епічних творів Тараса Шевченка.- Одеса: Маяк, 2008.-312с.
Чуб Д.В.
Живий Шевченко: біографічні та літературознавчі оповіді.-Київ: Ярославів Вал, 2005.-200 с.
Вічний як народ: сторінки до біографії Т. Г. Шевченка: навчальний посібник / авт.-упоряд. О. І. Руденко, Н. Б. Петренко.-Київ: Либідь, 1998.-272 с.
Забужко О.
Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу.-Київ: Абрис, 1997.-144 с.
Франко І.
Шевченкознавчі студії / упоряд. М. Гнатюк.-Львів: Світ, 2005.-472 с.
Назаренко М.Й.
Поховання на могилі (Шевченко, якого знали).-Київ: Сварог, 2006.- 688 с.
Чемерис В.
Тарас Шевченко. Сто днів кохання.-Харків: Фоліо, 2017
Чумарна М.
Тихий ангел пролетів. Сповідь Тараса Шевченка. Тризна.-Львів: Апріорі, 2007.-80 с.
Хоткевич Г.
Тарас Шевченко: повість
Іваненко О.
Тарасові шляхи: роман
Шевченко Т.Г.
Кобзар: збірка поетичних творів
Шевченко Т.Г.
Життя в мистецтві.-Київ: Адеф-Україна, 2022.-484 с.
Шевченко Т.Г.
Заповіт Кобзаря. Вірші та поеми. -Донецьк: Бао, 2011.-352 с.
Шевченко Т.Г.
Усі твори в одному творі.-Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007.-824 с.
Автопортрети Т.Г. Шевченка
Один із перших із нині знаних автопортретів (полотно, олія, 43 × 45, в овалі, Національний музей Тараса Шевченка) виконано на початку 1840 року. Це перша Шевченкова спроба писати олійними фарбами. На той час Тарасові було 26 років. У творі — романтично піднесений образ молодого маляра-поета. У манері виконання — у легкому лесуванні, що подекуди поєднано з корпусним накладанням фарб, у витонченому малюнку, у довершеному пластичному моделюванні, у колориті, побудованому на синьо-зелених тонах із вкрапленням червоних, а головне — у романтичному забарвленні образу. Твір не завершено (автопортрет у центрі колажу).
Графіка в художній творчості Т.Г. Шевченка
«Живописна Україна»
Живопис Т.Г. Шевченка
Пам'ятники Т.Г. Шевченку в Україні
Перший пам’ятник Кобзареві у повен ріст був відкритий за часів Української Держави 27 жовтня 1918 року у Ромнах, тоді повітовому місті Полтавської губернії. Тут Шевченко бував на знаменитому Іллінському ярмарку влітку 1845 року. Монумент замовили гласні міської думи в Івана Кавалерідзе, уродженця Роменщини.
Проте найпершим пам’ятником Кобзареві в Україні вважають мармурове погруддя Шевченка, яке встановили у Харкові 1898 року, в садибі Алчевських. На замовлення українського мецената Олексія його виготовив петербурзький скульптор українського походження Володимир Беклемішев. Але простояв він не довго, 1901 року, напередодні 40-річчя від дня смерті Тараса Шевченка, за наказом міської влади пам’ятник зняли. Вже в 30-х роках син подружжя Микола Алчевський передав погруддя до Харківської картинної галереї, зараз воно зберігається у Київському музеї Шевченка.
А перший скульптурний пам’ятник Шевченкові з'явився у Галичині у підльвівському містечку Винники 28 вересня 1913 року. Погруддя Кобзаря у смушевій шапці витесали з білого пісковика у скульптурній майстерні Андрія Яворського у Львові. Проект розробив відомий український архітектор Олександр Лушпинський. До наших днів цей пам’ятник не зберігся, його зруйнували під час українсько-польської війни в 1919 році.
Понад 300 сходинок ведуть на Тарасову гору у Каневі. За приблизними підрахунками, ними пройшли понад 11 мільйонів людей зі 150 країн світу (в центрі колажу).
1. м. Донецьк
2. м. Полтава
3. с. Шевченкове Звенигородського району Черкаської області
4. м. Канів
5. м. Севастополь
6. м. Львів
7. м. Миколаїв
Пам'ятники Т.Г. Шевченку в Україні
Пам’ятник у Харкові вважають найкращим у світі. Його не псує навіть присутність на постаменті символів радянської епохи.
22 вересня 2007 року у Прилуках відкрили перший пам’ятник, де Шевченко-художник.
1. м. Вінниця
2. м. Прилуки
3. м. Заболотів Івано-Франківської області
4. м. Київ
5. м. Харків
6. м. Рівне
7. м. Ковель
Пам'ятники Т.Г. Шевченку в світі
У Казахстані, у Форті-Олександрівському, де відбував заслання Тарас Шевченко, вперше встановили пам'ятник на його честь у 1881 році. До наших днів він не зберігся. Але саме звідти розпочинається монументальна Шевченкіана.
1. м. Актау, Казахстан
2. м. Баку, Азербайджан
3. м. Загреб, Хорватія
4. м. Оттава, Канада
5. м. Буенос-Айрес, Аргентина
6. м. Будапешт, Угорщина
7. м. Енкарнасьйон, Парагвай
Пам'ятники Т.Г. Шевченку в світі
Найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино-Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.
Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа (в центрі колажу).
1. м. Вінніпег, Канада
2. м. Тбілісі, Грузія
3. м. Париж, Франція
4. м. Рим, Італія
5. м. Вашингтон, США
6. м. Клівленд, США
7. м. Прага, Чехія