- Перегляди: 140

Щорічно 3 березня в усіх країнах відзначається Всесвітній день письменника – професійне свято літераторів (World Day of the writer). Повна назва цього свята Всесвітній день миру для письменника. Це свято відзначається не лише письменниками, а вважається професійним святом прозаїків, поетів, памфлетистистів, публіцистів, журналістів, істориків та блогерів. Хоч професія письменника і з'явилася багато століть назад, майстри слова отримали своє свято лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу.
ПЕН-клуб був заснований в Лондоні в 1921 р. Назва організації – абревіатура, утворена першими буквами англійських слів Poets – поети, Essayists – есеїсти, Novelists – романісти. Цікаво, що абревіатура в даному випадку співпадає зі словом pen – в перекладі з англійської – ручка. Ідея створення організації належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став відомий англійський письменник Джон Голсуорсі. В 1923 р. відбувся перший міжнародний конгрес ПЕН-клубу в Лондоні.
Діяльність Пен-клубу спрямована на підтримку гуманістичних цінностей та толерантності, а також на сприяння письменникам, які перебувають у тюремному ув'язненні або переслідуються за політичними мотивами. У Пен-клуб входить 144 національних центри, що формуються за мовним принципом з 101 країни. ПЕН-клуб виступає на захист свободи друку та проти свавільного застосування цензури у мирний час.
Ідея Всесвітнього дня письменника полягає аж ніяк не у вшануванні прозаїків та поетів, а у захисті свободи слова. Письменники створюють твори, здатні надихати, розважати, а також порушувати гострі соціальні теми. Завдяки їхній праці суспільство отримує можливість осмислити те, що відбувається, і поглянути на світ з новою перспективою.
В Україну свято прийшло аж у 2012 р. завдяки ініціативі української письменниці Лариси Ніцой. В Україні також існує Національна спілка письменників України (НСПУ) – добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів.
(Відео, присвячене Всесвітньому дню письменника, Ви можете переглянути, якщо перейдете за блакитним посиланням «Письменники-ювіляри 2025 року»)