- Перегляди: 290

Пропонуємо Вашій увазі книги, які у 2024 році "відзначають" свій ювілей.
Пориньте у світ, де пригоди, любов та одвічні проблеми людства цілком заволодіють вашими серцями.
МОЛЬЄР
ТАРТЮФ, АБО ДУРИСВІТ: комедія (фр. Le Tartuffe) – 1664 рік (360 років від дня написання)
Головний герой комедії - негідник Тартюф, в устах якого сама суть і поняття християнського вчення – любов до ближнього, зречення життєвих благ – звучать як знущання і з людини, і з самого вчення. Зачарований цими проповідями, довірливий і простодушний Оргон стає жорстоким і черствим тираном своєї родини, слухняним знаряддям у руках пройдисвіта.
ДАНІЕЛЬ ДЕФО
РОБІНЗОН КРУЗО: роман (англ. Robinson Crusoe) – 1719 рік(305 років від часу, коли був уперше опублікований)
Після корабельної аварії моряк Робінзон Крузо опиняється на безлюдному острові. Він єдиний вижив — всі інші загинули. Спочатку його охоплює відчай, але життя триває, і йому залишається тільки почати облаштовуватися на острові, тим більше що частина речей з корабля, який сів на мілину неподалік від берега, вдалося врятувати. Попереду його чекають неймовірні пригоди і безліч випробувань...
ЙОГАНН ВОЛЬФГАН ГЕТЕ
СТРАЖДАННЯ МОЛОДОГО ВЕРТЕРА: роман (нім. Die Leiden des Jungen Werthers) – 1774 рік (250 років від дня написання та часу, коли був уперше опублікований)
Роман, написаний в листах, розповідає про драматичне кохання. Юний Вертер зустрічає Лотту, жінку в яку шалено закохується. Але дівчина заручена з іншим чоловіком. Це не заважає Вертеру зануритися в свої почуття. Але що вибере Лотта? Вона віддасться почуттям чи ж зробить вибір на користь соціальних зобов'язань…
ВАЛЬТЕР СКОТТ
АЙВЕНГО: роман (англ. Ivanhoe) – 1819 рік (205 років від дня написання)
Це захоплююча розповідь про пригоди благородного лицаря Айвенго та його коханої леді Ровени, яким допомагає легендарний розбійник Робін Гуд. Автор зображує Англію часів правління короля Річарда Левове Серце з її лицарськими турнірами і неприступними замками, де діють відважні герої й прекрасні дами. Добро, справедливість, честь, гідність і любов неодмінно переможуть, а віроломство та підступність ворогів і зрадників буде покарано!
ЕРНЕСТ ТЕОДОР АМАДЕЙ ГОФМАН
КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦИНОБЕР: повість (нім. Klein Zaches, genannt Zinnober) – 1819 рік (205 років від часу, коли була вперше опублікована)
Повість містить чудернацьку суміш оповідей про фей і чарівників та основоположних ідей романтизму. Письменник висміює суспільство, котре, втративши ціннісні орієнтири, самозакохано творить собі кумира. Жалюгідні спроби насадити реформи указами, догматизм наукової думки, корумпована влада…
ДЖОРДЖ ГОРДОН БАЙРОН
ДОН ЖУАН: поема (англ. Don Juan) – 1824 рік (200 років від часу, коли була вперше опублікована)
На зміну одиноким страждальцям на зразок Чайльд-Гарольда приходить безтурботний гульвіса. Іспанський аристократ і сластолюбець, який часом не в змозі протистояти своїм пристрастям - Дон Жуан у поемі Байрона стає поціновувачем насолод на відміну від свого історичного прототипу — розбіяки та дуелянта.
ГАНС ХРИСТИЯН АНДЕРСЕН
СНІГОВА КОРОЛЕВА: казка(дан. Snedronningen) – 1844 рік (180 років від часу, коли була вперше опублікована)
Історія про хоробру Ґерду, що ризикуючи життям, вирушає на пошуки свого найкращого друга Кая, якого зачарувала й ув’язнила Снігова Королева. Щоб дістатися до її палацу Ґерді доведеться витримати чимало випробувань.
РАФАЕЛЛО ДЖОВАНЬЙОЛІ
СПАРТАК: роман (італ. Spartaco) – 1874 рік (150 років від дня написання)
Перше століття до нашої ери. Фракія під владою Риму. Раби готують повстання. Конспіративні закони, розпалені патріотизмом молоді люди, та їхній ватажок Спартак – основні складові цього твору. Джованьолі був знавцем Римської історії і тому в романі безліч достовірних фактів, проте схожість із діяльністю карбонаріїв очевидна. Незважаючи на те, що події роману віддалені в часі, інтерес до цього твору не згасає. Він перекладений всіма мовами світу і тому образ Спартака загальновідомий.
ВІКТОР ГЮГО
ЛЮДИНА, ЯКА СМІЄТЬСЯ: роман (фр. L'Homme qui rit) – 1869 рік (155 років від часу, коли був уперше опублікований)
Люди не змінюються протягом часу. Лише зовнішність та спосіб життя. Але думки залишаються незмінні, як і цілі, як і жорстокість. Гюго змалював всю вищу верству через історію двох скалічених суспільством людей - Гуїнплена та Деї. Кожен з них був спотворений зовні - Гуїнплена позбавлено свого обличчя, що змінили машкарою сміху, а Дея позбавлена зору. Та дивно - незважаючи на жорстокість світу навколо, вони залишилися чисті в душі. Вони не зненавиділи людей, вони пов'язали свої душі. Бо вдвох легше, ніж на самоті. І хоч Гуїнплен дістав шанс назавжди полишити злидні, ставши зі скомороха лордом, він віддав перевагу чесному й чистому існуванню на гріш перед розкошами лордівської палати з її інтригами та брудом.
МАРК ТВЕН
ПРИГОДИ ГЕКЕЛЬБЕРІ ФІНА: роман (англ. Adventures Of Huckleberry Finn) – 1884 рік (140 років від часу, коли був уперше виданий)
У романі розповідається про кращого друга Тома Сойєра — безпритульного хлопчика Гека Фінна, що втік від жорстокого батька-п’яниці на безлюдний острів. Тут він несподівано зустрічає раба-втікача Джима — найшляхетнішого персонажа книги. Разом вони мандрують на плоту по річці Міссісіпі. На них чекають несподівані пригоди і небезпечні випробування, але безкорисливість, доброта і вірність дружбі допомагають їм вистояти у складних обставинах. Книга сповнена глибокої поваги до людини, любові до життя і вчить жити за простими, вічними законами справедливості й людяності.
РЕДЬЯРД КІПЛІНГ
КНИГА ДЖУНГЛІВ: збірка оповідань (англ. The Jungle Book) – 1894 рік (130 років від часу, коли була вперше видана)
Коли ми чуємо назву «Книга джунглів», наша пам’ять вмить послужливо відтворює історію Мауглі — хлопчика, вихованого вовками. Але «Книга джунглів» — це не лише про нього. Вона також про морського Білого Котика, який шукає нових земель, щоб врятувати родичів. Про те, як потрапляють у рабство і яких зусиль вартує наступним генераціям з того рабства звільнитися. Про подвиг відважного мангуста Ріккі-Тіккі-Таві. Про людей серед звірів і про тварин серед людей. Про те, як формується вірність законам племені, готовність діяти, прагнення служити високим цілям.
ДЖЕК ЛОНДОН
МОРСЬКИЙ ВОВК: роман (англ. The Sea-Wolf) – 1904 рік (120 років від часу, коли був уперше виданий)
«Морський вовк» - це оповідь про те, як одна «подорож» може докорінно змінити долю, про сильних духом і тілом, про морські пригоди, відвагу й романтику. Хоча з романтикою не все так однозначно. Головний герой — літературний критик Хемфрі Ван-Вейден після корабельної аварії потрапляє на шхуну із похмурою назвою «Привид». Радіти порятунку довелося недовго: капітан судна Вовк Ларсен виявився справжнім деспотом. Усі, хто потрапляє на його шхуну, довічно стають його рабами. Ларсен полонить усіх нібито для роботи на себе та подальшої наживи внаслідок полювання на морських котиків, але насправді йому подобається тримати всіх у страху, знущатися й демонструвати їм свою силу. Багато хто намагався зупинити капітана, але марно. Відчай і страх невидимим туманом оповили злощасну шхуну. Здається, і Хемфрі уготована незавидна доля…
ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ
СТО ТИСЯЧ: трагікомедія – 1889 рік (135 років від дня написання)
В основі п'єси лежать реальні факти, які були відомі на півдні України. Зокрема, в той час було багато шахраїв-фальшивомонетників, для яких гроші стали основною метою життя. У творі показано образ господаря, який втрачає свої моральні якості та принципи в погоні за грішми, в прагненні розбагатіти.
ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА
ЛЮДИНА: повість – 1894 рік (130 років від часу, коли була вперше опублікована)
Соціально-психологічна повість, у якій гостро звучить проблема прав жінки. Головна героїня твору, дочка цісарсько-королівського радника Олена, читає серйозні книги і бесідує на філософські теми з чоловіками, що суперечить загальноприйнятим нормам жіночої поведінки.
ЕРІХ МАРІЯ РЕМАРК
НА ЗАХІДНОМУ ФРОНТІ БЕЗ ЗМІН: роман (нім. Im Westen nichts Neues) – 1929 рік (95 років від часу, коли був уперше виданий)
В основу роману покладено реальні спогади автора про Першу світову війну. Коли Ремарку виповнилося вісімнадцять, його мобілізували до війська, а через рік перекинули на Західний фронт. Головний герой роману — молодий солдат Пауль Боймер — так само потрапляє в пекло війни. Те, що він бачить, не схоже на героїчні історії й оповідки. Реалії війни — це кров і бруд, крики і смерть, ницість і мужність, виживання на межі людських можливостей. По завершенню війни Пауль та його фронтові товариші не вписуються в життя мирних міст. Вони — «втрачене покоління», змужнілі підлітки, яких назавжди змінила війна…
ПАМЕЛА ТРЕВЕРС
МЕРІ ПОППІНС: повість (англ. Mary Poppins) – 1934 рік (90 років від часу, коли була вперше видана)
Чудова няня з’являється як добра чарівниця в сім’ях, де діти вимагають її турботи й уваги. Вона вміє створювати пригоди з нічого: із звичайнісіньких предметів і за звичайнісіньких умов. Своїх вихованців Поппінс навчила двом найголовнішим у житті речам: умінню бачити казкове у звичайних речах і не боятися будь-яких змін.
ІВАН БАГРЯНИЙ
ТИГРОЛОВИ: роман – 1944 рік (80 років від дня написання та часу, коли був уперше опублікований)
1930-ті роки, часи сталінських репресій. З етапного ешелону НКВС, що везе змучених і зневірених людей на повільну смерть в таборах ГУЛАГу, тікає юнак, засуджений на 25 років за любов до батьківщини. Містянин, інженер-авіаконструктор опиняється в лісових хащах, що кишать хижаками, без карти, зброї, інструментів, теплого одягу чи бодай харчів. Все, що він має, — це залізна воля, відчайдушна хоробрість і нестримне прагнення свободи — будь якою ціною. Та чи все це допоможе йому вижити?
МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ
ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ: повість – 1964 рік (60 років від часу, коли була вперше опублікована)
Натхнення для написання повісті «Гуси-лебеді летять» Михайло Стельмах черпав із власних дитячих спогадів, із днів, коли родина маленького хлопчика не могла дозволити собі навіть купити чоботи для сина. Проте матеріальна скрута не стала на заваді до щирого дитячого щастя, потягу до прекрасного. Нелегкі роки не викорінили у дитячій душі добра і милосердя, поваги до праці, любові до родини. Найближчі люди змогли виплекати і у майбутньому письменнику людяність, потяг до естетики, вірність мріям, почуття гумору і зберегти ці якості до останнього подиху. «Гусі-лебеді летять» – це ліричний і мелодичний, ніби поезія, твір, у якому кожен знайде і відчує такі дорогі, але забуті у метушні дорослих турбот емоції.
РОАЛЬД ДАЛ
ЧАРЛІ ТА ШОКОЛАДНА ФАБРИКА: роман (англ. Charlie and the Chocolate Factory) – 1964 рік (60 років від часу, коли був уперше виданий)
Бідного хлопчика, який на кожен день народження отримував у подарунок лише маленький шоколадний батончик, чекає дивовижна пригода, адже його доброта є прикладом для інших, а добро завжди отримує свою нагороду.
ЛІНА КОСТЕНКО
МАРУСЯ ЧУРАЙ: роман – 1979 рік (45 років від часу, коли був уперше опублікований)
Історичний роман у віршах «Маруся Чурай» визначної української поетеси Ліни Костенко — один із вершинних творів української літератури, своєрідна енциклопедія духовного життя нашого народу в XVII ст. Висока драма любові вирує на тлі епічних історичних змагань, де доля легендарної Марусі Чурай тісно переплетена з долею України.