- Перегляди: 56205

Україна для кожного з нас не просто земля, де ми народилися, де жили наші предки. Вона є цілим світом звичок, уявлень і почуттів, які ми сприймаємо з дитинства. Наша держава сформувалася внаслідок довгого розвитку і має багате історичне минуле. Символіка – cвоєрідна візитна картка країни. Історично склалося так, що кожна країна має свої Державні та народні символи. До Державних символів країни належать Державний Прапор, Державний Герб та Державний Гімн, які є розпізнавальними знаками країни. Окрім того, кожен народ має народні символи. Народні символи - це те, що найбільше любить і шанує даний народ.
Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани
©М.Т. Рильський
Державний Прапор України
Державний Прапор України є офіційним державним символом України, її суверенітету та незалежності.
Державний Герб України
Стаття 20 Конституції України декларує, що малим Державним Гербом України є знак Княжої Держави Володимира Великого – золотий тризуб.
Державний Гімн України
Державний Гімн України — один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційна музична редакція ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року.
«Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду»
Калина
Здавна в Україні калина вважалась символом любові, щастя, краси, поваги. Цілу довгу холодну зиму палахкотять рубіновим намистом на калині яскраво-червоні плоди. А коли уважно глянути на зернину, вийняту з ягоди, то можна побачити, що вона нагадує маленьке серце.
Верба
З давніх-давен у нас в Україні вербу вважають священною рослиною. Верба символізує Прадерево життя, так само, як Чумацький шлях.
Хліб
Хліб українці називають «святим», «Божим даром», «батьком», «годувальником», «головою», «розпорядником». Без хліба в Україні не обходиться жодна важлива подія. В обрядах та звичаях хліб символізує життя.
Хата
Українська хата — це символ України. У давнину наші предки називали Берегинею своє житло, бо воно оберігало не лише від холоду, від зла, але й берегло чистоту людської душі. У світовій символіці житло, зокрема будинок, символізувало жіночий аспект світостворення, а також сховище мудрості, традиції, життя.
Український рушник
Вишитий рушник в Україні посідає особливе місце. Рушники — це символ України, відбиття культурної пам’яті народу, в їх узорах збереглися прадавні магічні знаки, образи «дерева життя», символіка червоного кольору.
Барвінок
Барвінок є символом кохання. Ця рослина отримала свою назву на честь пристрасних почуттів молодого хлопця Бара і дівчини Вінки. Барвінком традиційно прикрашають коровай на весіллях, вплітають у віночок. Кущі даної рослини можна зустріти майже у кожній садибі. Він зеленіє навіть під снігом. Раніше барвінок виконував роль надійного оберега від нечистої сили.
Чорнобривці
Чорнобривці – один із символів українського народу, який уособлює дитинство, матір і батька, рідну оселю. Немає України без білої хати і чорнобривців, які милують барвами до настання морозів, тому навіть перебуваючи в чужих краях, завжди згадуємо про рідну землю. Для матерів чорнобривці – символ синівської чоловічої сили, святості, чистоти, хлоп’ячої краси й добра. Діти ж пов’язують ці квіти з образом матері. Для них – це символ отчого дому, материнської любові, Батьківщини.
Мальва
Мальва - символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати. Уособлює духовне коріння людини, її вірність духовній спадщині предків.
Лелека
До лелек наш народ завжди шанобливо ставився. Лелека — один із символів України. Лелеки селяться лише біля добрих людей. Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут.
Вінок
Український віночок — не просто прикраса, а оберіг, адже в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже.
Борщ
Борщ — національна страва українців, символ української кулінарної культури і достатку.
Українська писанка
Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, символ весни, сонця, повернення природи до життя. Із давніх-давен яйце, як і дерево, вважалося символом весняного пробудження природи, зародження життя, продовження роду.
Культура і побут населення України: навчальний посібник/ Наулко В.І., Артюх Л.Ф., Горленко В.Ф. та ін..-Київ: Либідь, 1991.-232 с.
Шкода М.Н.
Люба моя Україна Свята, традиція, звичаї, обряди, прикмети повір'я українського народу.-Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008.-550 с.
Гуркіна Г.О., Середюк О.В.
Традиції та звичаї українців.-Харків: Торсінг плюс, 2008.-95 с.
Словник символів культури України/за заг.ред. В.П. Коцура, О.І. Потапенка, М.К. Дмитренка.-К.: Міленіум, 2002.-260 с.
Воропай О.
Звичаї українського народу.-Київ: Школа, 2006.-374 с.
Лозко Г.С.
Українське народознавство.-Київ: «АртЕк», 2006.-472 с.
Андрушко Л.М.
Український рушник як поліфункціональний сакральний твір народного мистецтва: функція, типологія. семантика, художні особливості.-Львів: ПП Арал, 2010.-166 с.
Манько В.
Українська народна писанка.-Львів: Свічадо, 2005.-42 с.