- Перегляди: 543

Українська класика, втілена на екрані
Щорічно у другу суботу вересня в Україні відзначають день українського кіно. Україна знаходиться на шляху творення та піднесення українського культурного процесу, тому активно та стрімко розвивається кінематограф. Ряд класичних літературних творів українських письменників режисери вдало втілювали та продовжують втілювати на екрані. Пропонуємо Вам добірку творів української класичної літератури, які були екранізовані.
Франко І.Я.
Украдене щастя.– Харків: Фоліо, 2007. – 415 с.
«Украдене щастя» – соціально-психологічна драма Івана Франка, написана у 1891 році. Сюжет: Перед нами постає любовний трикутник: озлоблений через людські підступи жандарм Михайло, селянин Микола, старший за свою дружину на два десятки років, та й сама Анна, що не кохає чоловіка. Ця драма показує, до чого призводять шлюб без взаємного кохання та прагнення порушити закони моралі/1. Художній фільм-вистава в постановці Київського Державного ордена Леніна Академічного Українського драматичного театру ім. І. Франка знято на Київській кіностудії художніх фільмів у 1952 році. Режисер – Гнат Юра. 2. «Украдене щастя» — український радянський 2-серійний мінісеріал режисера Юрія Ткаченка, знятий у 1984 році на студії «Укртелефільм». 3. «Укра́дене ща́стя» — чотирисерійний мінісеріал режисера Андрія Дончика. Вперше реліз цієї оригінальної українськомовної версії мінісеріалу відбувся у листопаді 2004 року.
Назарук О.
Роксоляна: повість. Київ: Школа, 2008. - 336 с.
Дружина халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця,— Настя Лісовська, відома в історії під величним іменем Роксоляни, полонила уяву не одного покоління українців. Ось і наш видатний земляк Осип Назарук захопився яскравою постаттю Роксоляни й 1930-го року надрукував цей цікавий роман. «Роксоляна» Осипа Назарука — це історична повість про полонянку з України, яка стала дружиною турецького султана. Унікальна історія нелегкого шляху сильної жінки, в душі якої поєднувалися любов і гнів, твердість і милосердя. Кохання Сулеймана і Хюррем стало романтичним символом вірності, яку не змогли зруйнувати ані час, ані інтриги ворогів. Широке історичне тло, сюжетність, драматизм і психологічна напруженість характерні для повісті О. Назарука «Роксоляна»./«Роксола́на» — український телесеріал режисера Бориса Небієрідзе, відзнятий у 1996—2003 роках на кіностудії «Укртелефільм». Сюжет фільму базований на мотивах однойменної повісті "Роксоляна" Осипа Назарука.Складається з 3 сезонів-частин, загальною кількістю 50 серій.
Котляревський І. П.
Енеїда. Наталка Полтавка.-Донецьк: Бао, 2007.-384 с.
«Наталка Полтавка» – п'єса, написана Іваном Котляревським у 1819 році. Сюжет: «Наталка Полтавка» – перший твір нової української драматургії. У сюжеті українська дівчина Наталка, дочка бідної вдови Терпелихи, сумує за своїм коханим Петром, який шукає для себе і Наталки щасливу долю на чужині. Одного разу у будинок Терпелихи приходить виборний, щоб посватати її за місцевого пана/«Наталка Полтавка» - телефільм-опера відзнятий на Українській студії телевізійних фільмів у 1978 р. Режисер Л. Колесник. Сценарій і постановка Р. Юхименко.
Франко І.Я.
Захар Беркут: повість.-Київ: Школа, 2006.-224 с.
«Захар Беркут» – історична повість Івана Франка, написана 1882 року. Сюжет: У повісті відтворено історичне минуле, боротьбу жителів місцевості Тухля проти монголо-татар. Письменник переплітає художню вигадку та народну творчість, беручи за основу широко відому в Галичині і в Закарпатті легенду про те, як тухольська громада весною 1241 року затопила монгольське військо/1. Художній фільм був знятий на кіностудії ім. О. Довженка в 1971 році. Режисер – Л. Осика, сценарист – Д. Павличко.2. Захар Беркут» (англ. Zakhar Berkut), також відомий у міжнародному прокаті як «Яструб, що зринає» (англ. The Rising Hawk) — американсько-український художній фільм 2019 року режисерів Ахтема Сеїтаблаєва та Джона Вінна.
Українка Леся
Поезії. Лісова пісня.-ТОВ ВКФ «БАО», 2007.-320 с.
«Лісова пісня» – драма-феєрія в трьох діях Лесі Українки, написана в 1911 році у місті Кутаїсі. Сюжет: Дія відбувається у сповненому чарів лісі. Дрімають польові русалки, танцює спокусник-перелесник. У сухій вербі прокинулася Мавка, яка почула спів сопілки, на якій вигравав людський хлопець Лукаш... Прекрасна мелодія торкнулася того, що колись було Мавчиною душею, Мавка покохала так, як не здатна кохати жодна людська душа./ 1. Художній фільм режисера Віктора Івченка знято на кіностудії ім. О. Довженка 1961 року. Автор сценарію та режисер-постановник Віктор Івченко. 2. У 2022 році готується екранізація твору у жанрі анімація-фентезі «Мавка. Лісова пісня». Країна: Україна. Режисери: Олександра Рубан. Студія: Animagrad, Film.ua 3. «Лісова пісня. Мавка» — український радянський фільм-казка кіностудії ім. Олександра Довженка 1981 року за драмою-феєрією Лесі Українки «Лісова пісня». Режисер: Юрій Іллєнко.
Коцюбинський М.
Тіні забутих предків.-Харків: Фоліо, 2008.-350 с.
«Тіні забутих предків» – повість Михайла Коцюбинського, написана на Гуцульщині в 1911 році. Сюжет: У творі розповідається про кохання гуцулів Івана й Марічки з ворогуючих родів. Їх історія завершується трагічно. У повісті яскраво передано гуцульські побут і життя з елементами гуцульського фольклору/ Фільм знятий у 1964 році на кіностудії ім. О. Довженка. Сценарист Іван Чендей та Сергій Параджанов, режисер Київської кіностудії. Стрічка здобула всесвітнє визнання – 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них – 24 гран-прі) у двадцять одній країні.
Куліш П.О.
Чорна рада: роман/П. О. Куліш.–Київ: Школа, 2008.–352 с.
«Чорна рада» повна назва «Чорна рада. Хроніка 1663 року» – історичний роман Пантелеймона Куліша, вперше виданий у 1857 році.Сюжет: У романі зображено відому історичну подію – чорну раду, що відбулася в Ніжині 1663 року, відтворено соціальні суперечності в Україні після визвольної війни та приєднання до Московського царства/ «Чорна рада» - український міні-серіал, знятий на кіностудії ім. О. Довженка у 2000 р. на замовлення Держтелерадіо та Міністерства культури і мистецтв. Режисер – М. Засєєв-Руденко, сценаристи – Г. Штонь, М. Засєєв-Руденко.
Нечуй-Левицький І.С.
Кайдашева сім'я: повість.-Київ: Школа, 2006.-320 с.
«Кайдашева сім'я» – реалістична соціально-побутова повість Івана Семеновича Нечуя-Левицького, написана 1878 року. Сюжет: У повісті ми зустрічаємося з героями: Кайдашем, його дружиною та двома синами Карпом і Лавріном у переламний момент існування сім’ї, коли дорослішають діти, обирають собі пари і починається інше, збагачене різними сімейними чварами життя/1. Український фільм режисера Володимира Городька було знято 1993 року кінооб’єднанням «Консорціум Козак». Друга серія знята у 1994 році.2. «Спіймати Кайдаша»-український 12-серійний телесеріал 2020 року, створений компанією «ПроКіно». Автор серіалу: Наталія Ворожбит.Режисер: Олександр Тименко. Продюсер: Єгор Малихін.