- Перегляди: 504

Усім здавна відоме неординарне прислів’я – «Б’є – значить любить»… Його вкорінення в родинний побут передбачило домінуючу роль чоловіка та покірність жінки. Погляд сучасної української жінки на покірність та терпеливість повністю змінився у ХХІ столітті. Окрім того, змінилася і суспільна думка щодо поняття насильства, зокрема, насильства в сім’ї. Так, за вчинення домашнього насильства передбачається кримінальна відповідальність, а жертви такого правопорушення не залишаються сам на сам з цією проблемою. Вживаючи фрази «б’є – значить любить», «сама напросилася», «не треба було провокувати» - це автоматичне замовчування та співучасть у скоєнні насильства. Не дозволяйте людям навколо мислити стереотипно та висловлювати негідні фрази на вашу адресу чи адресу ваших близьких; не шукайте виправдання кривднику, переконуючи себе, що він зміниться, це просто в нього поганий день. Він не зміниться, а його агресія з кожним разом буде зростати, і одного разу він просто не розрахує силу, і це призведе до летального випадку; виховуючи дітей, пояснюйте їм здорові твердження щодо насильства. Звичайно, чоловіки також страждають від насильства, зокрема, від домашнього, але його частота та жорстокість набагато менші у порівнянні з насильством над жінками. Нерідко трапляються випадки, коли чоловіки стають жертвами у відповідь на скоєне ними насильство.
Здорове суспільство – це те, яке не робить вигляд, що проблеми не існує, не ігнорує насильство та робить все можливе, аби це не толерувалося і не відбувалося.
«16 днів проти насильства»
З 25 листопада до 10 грудня в усьому світі проводиться акція «16 днів проти насильства», метою якої є привернення уваги до проблем подолання будь-яких форм насильства, у тому числі домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. 17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби проти насильства щодо жінок. Ця дата була обрана в пам’ять про сестер Мірабал – політичних активісток, що в 1960 році були вбиті за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо. Цей день також став символом світового визнання проблеми гендерного насилля.
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством. Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії ГА ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей, фізичні можливості яких обмежені. Це ті, хто з певних причин не може повноцінно забезпечувати себе, доглядати за собою. Інвалідність може бути вродженою і набутою в результаті травм, інфекцій тощо. Цей день покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей обмеженими фізичними можливостями.
5 грудня – Міжнародний день волонтера. Генеральна Асамблея ООН в 1985-му році на 40-й сесії у спеціальній резолюції запропонувала урядам відзначати 5 грудня як «Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку» (резолюція № A/RES/47/3), закликавши їх здійснювати заходи для спонукання людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги як волонтерів.
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі. В цей день в 1989 році в передостанній день занять перед різдвяними канікулами сталася стрілянина і масове вбивство у Політехнічній школі Монреаля. Марк Лепін приніс до Політехнічної школи напівавтоматичну гвинтівку з якою мав намір розправитися із студентками і також передсмертний лист, в якому звинувачував фемінізм та жінок у своїх життєвих негараздах. Стріляти Лепін почав у коридорі, де загинула перша жертва. Далі він перейшов до аудиторії 303, в якій відвідували заняття студенти: 10 жінок і 48 чоловіків. Наголосивши, що він ненавидить фемінізм, Лепін зробив два постріли у стелю та наказав чоловікам вийти у коридор і почав розстрілювати студенток, які залишилися в аудиторії. Від куль загинуло шість жінок, решта отримали різні ступені поранення, але залишилися в живих. Розправившись із студентками в аудиторії 303 Лепін вийшов у коридор і почав полювати за студентами в інших аудиторіях та їдальні, де загинули ще дві жінки. На третьому поверсі школи Лепін увірвався до аудиторії 311, де 26 студентів здавали усні іспити і відкрив стрілянину почав стріляти у всіх без виключення. Постріли у школі тривали близько 20 хвилин, під час якої Лепін застрелив у загальній кількості 14 жінок та поранив 13 інших студентів, серед них також чотирьох чоловіків. Після бійні у школі Марк Лепін покінчив життя самогубством. Обставини злочину, який скоїв Лепін та мотиви, які він пояснив у передсмертному листі викликали жваве обговорення. Розстріл жінок у Монреалі мав великий резонанс у канадському суспільстві і світі: він загострив увагу на проблемі насильства проти жінок.
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією. 9 грудня 2003 року у мексиканському м. Меріда відбулася політична конференція, на якій була підписана Конвенція ООН проти корупції. Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем. Конвенція набула чинності в грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Україна ратифікувала конвенцію 18 жовтня 2006 року.
10 грудня – Міжнародний день прав людини, що відзначається за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році. В Україні на офіційному рівні затверджений 9 грудня 2022 року.
Що таке насильство? Офіційні джерела тлумачать насильство як навмисне застосування фізичної сили або значного впливу, здійсненого або у вигляді загрози, направлене проти себе, проти іншої особи, групи осіб або спільноти, результатом якого є (або є висока вірогідність цього) тілесні ушкодження, смерть, психологічна травма, відхилення в розвитку або різного роду збиток. Ґендерно обумовленим насильством вважають діяння, спрямовані проти осіб через їхню стать, або поширені в суспільстві звичаї чи традиції, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті.
Ще одним різновидом насильства є домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже, існують 4 види насильства в сім’ї:
- фізичне, тобто нанесення тілесних ушкоджень, які завдають болю, призводять до порушень психічного та фізичного здоров’я, чи навіть смерті; це штовхання і смикання; удари, стусани, побиття; знущання, викручування рук; жбурляння предметів; спроби задушити тощо;
- психологічне – тиск на психіку іншої людини, який проявляється у нанесенні словесних образ, погроз, залякуванні, переслідуванні, а саме :
- ігнорування твоїх почуттів і потреб;
- залякування;
- погрози;
- безпідставні покарання;
- нанесення шкоди твоїй домашній тварині;
- нищення особистих речей;
- навіювання почуття провини і страху;
- брехня, звинувачення, приниження, прізвиська;
- поводження з тобою як з слугою.
- сексуальне – зазіхання на статеву недоторканість особи, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього; небажані сексуальні дотики; домагання, зґвалтування; неприродні сексуальні дії; примус до проституції; небажання застосовувати контрацепцію тощо;
- економічне - умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право.
Що потрібно робити у випадку насильства в сім’ї?
1. Завчасно сплануйте план втечі з будинку.
2. Зробіть копії або фото важливих документів, сховайте їх в надійному місці, або передайте людям, яким довіряєте.
3. Завчасно підготуйте речі першої необхідності, ліки, документи, дублікати ключів та гроші.
4. Домовтеся з людьми, яким довіряєте (родичі, друзі, сусіди) щодо сигналів про перебування в небезпеці.
5. Навчіть дітей не втручатися в конфлікти дорослих та за потреби викликати службу 102.
6. Уникайте приміщень, де є гострі небезпечні предмети.
7. За можливості, перебувайте в приміщенні, з якого легко піти, тримайтесь ближче до виходу.
8. Зніміть з шиї будь-які аксесуари та прикраси.
9. Намагайтесь уникнути конфлікту, за можливості викликайте 102.
10. Подайте сигнал небезпеки родичам, друзям, сусідам, щоб вони викликали 102, якщо відсутня можливість викликати самостійно.
11. Якщо вам завдано тілесних ушкоджень, обов’язково зверніться до медичних закладів, і детально повідомте лікаря, що сталося.
12. Детально опишіть представникам служби 102 що з вами сталося.
13. Повідомте родичів та близьких, що сталося.
14. Змініть свої контактні дані – номер телефону, адресу електронної пошти, вимкніть геолокацію на усіх ґаджетах та не встановлюйте місцерозташування в соцмережах.
Телефони служб, куди можна звернутися у випадку вчинення насильства
1. 15-47 – Урядова «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
2. 0-800-500-335 / або з мобільного 116-123 – Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації.
3. 0-800-500-225 – Дитяча «гаряча лінія».
4. 15-45 – Урядовий кол-центр.
5. 0-800-213-103 - «Гаряча лінія» Координаційного центру з надання правової допомоги.
Хулія Альварес (Julia Alvarez)
У часи метеликів: роман (In the Time of the Butterflies: a novel)
Патрік Гамільтон (Patrick Hamilton)
Газове світло: п'єса (Gas Light)
P.B. Bart, E.G. Moran
Violence Against Women: The Bloody Footprints.- London: Sage publication, 1993.-312 p.
Д. Деліс, К. Філліпс
Пастка пристрасті.-Харків: Віват, 2020.-352 с.
Джексон Мак-Кензі
Psychopath Free. Як звільнитись від токсичних стосунків і не стати жертвою.-Харків: Віват, 2019.-256 с.
Арчибальд Кронін (Archibald Cronin)
Замок Броуді: роман (Hatter’s Castle»)
Ірена Карпа
Тільки нікому про це не кажи.-Київ: #книголав, 2022.- 256 с.
Стівен Кінг
Роза Марена: роман
Алевтіна Шавлач
У полоні болю: повість.-Київ: Академія, 2018.-160 с.
Андрій Клімов, Світлана Клімова
Ті, кого немає: роман.-Харків: Фабула, 2019.- 416 с.
Поліна Кулакова
Усі їхні демони: роман.-Вінниця: Дім Химер, 2020.-208 с.
Алан Холл (Allan Hall)
Монстр. Справа Йозефа (Monster)