Accessibility Tools

У Львівському державному університеті внутрішніх справ відбувся тренінг «Від вразливості до безпеки: комплексний підхід у протидії торгівлі людьми» для інспекторів відділу «Служба освітньої безпеки» Управління патрульної поліції у Львівській області. Захід провели в межах реалізації сертифікатної освітньої програми.
Метою тренінгу стало поглиблення практичних знань правоохоронців щодо протидії торгівлі людьми, своєчасного виявлення потенційних ризиків, а також особливостей профілактичної роботи з дітьми та молоддю.
З вітальним словом до учасників звернувся ректор ЛьвДУВС Дмитро Швець. Він наголосив на важливій ролі Служби освітньої безпеки у формуванні безпечного освітнього середовища та відзначив необхідність посилення практичної підготовки поліцейських, які працюють із молоддю.
«Сьогодні ми говоримо про безпеку дітей і молоді, а це завжди розмова про майбутнє. Робота інспекторів Служби освітньої безпеки є надзвичайно відповідальною, адже вони щодня перебувають поруч із дітьми, бачать їхні проблеми та можуть першими помітити загрозу. Тому важливо, щоб поліцейські мали не лише фахові знання, а й практичні інструменти для запобігання небезпеці та ефективної комунікації з молоддю. Переконаний, що досвід такого навчання має поширюватися й надалі, адже безпечне освітнє середовище – це спільна відповідальність і важлива інвестиція у майбутнє нашої держави», – зазначив Дмитро Швець.
Привітала учасників і начальниця Управління організації служби освітньої безпеки Національної поліції України Надія Ситник. Вона подякувала ЛьвДУВС за підтримку та готовність долучатися до професійного розвитку інспекторів СОБ.
«Для нас дуже важлива підтримка, яку надає нам університет. Такі навчання сприяють посиленню професійної компетентності поліцейських Служби освітньої безпеки. Дякую за готовність співпрацювати та створювати нові можливості для професійного розвитку. Це нові інструменти, які поліцейські зможуть використовувати у своїй роботі», – наголосила Надія Ситник.
Вона звернула увагу на те, що у профілактичній роботі з дітьми чимало уваги приділяється протидії булінгу, насильству, кіберзагрозам, дорожній безпеці, водночас проблема торгівлі людьми часто залишається менш помітною, зокрема для підлітків.
«Наше завдання – не залякати дитину, а навчити її розпізнавати небезпеку, ставити питання, критично мислити і знати, до кого звернутися по допомогу. Саме тут роль поліцейських Служби освітньої безпеки є дуже важливою», – підкреслила Надія Ситник.
Олена Кальбус, експертка з протидії торгівлі людьми, психологиня ГО «Центр «Жіночі перспективи» є тренеркою проєкту. За її словами, важливо не просто актуалізувати знання учасників, а передусім дати їм практичні інструменти для щоденної роботи.
«Ви вже шоста група, яка проходить цей тренінг. Для мене важливо, щоб ті інструменти, які ми сьогодні вам представимо, не тільки нагадали базові знання, які ви вже маєте після навчання, а й дали практичні інструменти, які покращать взаємодію з дітьми, а також із дорослими – педагогами та батьками. Це інструменти довіри, а не лише знання про небезпеку», — зазначила Олена Кальбус.
До присутніх також звернувся начальник відділу організації служби освітньої безпеки ГУНП у Львівській області Володимир Медвідь. Він акцентував на необхідності спільної роботи правоохоронців, освітян та інших фахівців задля своєчасного виявлення ризиків і захисту дітей та молоді.
«Ми робимо разом надзвичайно важливі кроки – допомагаємо інспекторам виявляти факти торгівлі людьми та протидіяти цьому. Є родини, які перебувають у складних життєвих обставинах, а ворог саме шукає вразливих, аби використати їх у власних інтересах», – зазначив Володимир Медвідь.
Після вітальної частини розпочалася безпосередньо навчальна програма тренінгу. Її провели Олена Кальбус та Олександра Захарова, експертка з протидії торгівлі людьми, завідувачка науково-дослідної лабораторії вивчення проблем протидії торгівлі людьми ЛьвДУВС.
Перший навчальний модуль був присвячений базовим поняттям та ключовим аспектам проблеми торгівлі людьми. Учасники розглянули поняття та елементи цього злочину, основні форми торгівлі людьми, а також обставини, через які людина могла опинитися у небезпечній ситуації.
Окрему увагу приділили поняттю вразливого стану та чинникам, які могли підвищувати ризик потрапляння людини в експлуатацію. Під час практичної частини учасники вчилися розпізнавати індикатори, що могли свідчити про торгівлю людьми, та обговорювали особливості первинної комунікації з потенційними постраждалими.
Наступний модуль зосереджувався на питаннях безпеки та небезпеки, а також на понятті експлуатації з позицій прав людини. Учасники говорили про особливості трудової міграції та ризики, з якими могли стикатися люди під час пошуку роботи.
Окремим напрямом стала поведінка молодих людей під час пошуку першого місця роботи. Йшлося про ситуації, коли недостатній життєвий досвід, бажання швидко працевлаштуватися або необережне ставлення до пропозицій роботи могли зробити молоду людину більш вразливою до експлуатації.
Практичний характер навчання дав змогу учасникам не лише актуалізувати професійні знання, а й обговорити конкретні ситуації, з якими вони могли стикатися у своїй роботі.
Під час тренінгу говорили і про онлайн-експлуатації дітей. Учасники розглянули сучасні ризики для дітей в інтернеті, ознаки можливої експлуатації та алгоритм дій інспектора Служби освітньої безпеки у разі її виявлення.
Важливе місце посіла тема первинного реагування та взаємодії з відповідними підрозділами поліції. Зокрема учасники обговорили особливості комунікації у випадках, коли виникала підозра щодо експлуатації дитини, а також необхідність своєчасної та належної взаємодії між службами.
До роботи цього блоку долучилася запрошена спікерка – старша оперуповноважена сектору, пов'язаного з онлайн-експлуатацією дітей в інтернеті, УМП ГУНП у Львівській області Ольга Кузик. Вона представила практичний аспект протидії онлайн-експлуатації дітей та розповів про особливості роботи правоохоронців у таких випадках.
Завершальна частина тренінгу мала інтерактивний формат. Учасники ознайомилися з методиками, які можна використовувати під час профілактичної роботи з дітьми, підлітками та молоддю.
Зокрема під час навчання провели інтерактивні ігри «Ліза та її друзі подорожують світом», «Рожеві окуляри» та «Шукаєш роботу? Спробуй!».
Вони допомогли змоделювати ситуації, пов'язані з подорожами, спілкуванням, працевлаштуванням та особистою безпекою, а також продемонстрували, як у доступній формі говорити з молодими людьми про потенційні ризики.
Правоохоронців також ознайомили зонлайн-грою «Магічна подорож», яку розробили задля попередження торгівлі людьми та інших ризиків експлуатації.
Окремо учасники долучилися до сесії методичних рекомендацій «Безпека: спілкування, подорожі, навчання, працевлаштування. Як говорити про це з підлітками та молоддю». Під час неї йшлося про підходи до проведення профілактичних занять, способи донесення інформації про ризики та принципи побудови довірливої комунікації з дітьми й молоддю.
Упродовж навчання тренерки поєднували теоретичні матеріали з практичними вправами, обговореннями та інтерактивними завданнями. Такий формат дав змогу учасникам не лише актуалізувати професійні знання, а й напрацювати інструменти, необхідні для роботи у закладах освіти.
Особливий акцент зробили на профілактиці. Адже одним із важливих завдань Служби освітньої безпеки є не лише реагування на вже наявні загрози, а й формування у дітей та молоді навичок безпечної поведінки.
Саме тому під час тренінгу учасники розглядали способи говорити з молодими людьми про ризики так, щоб інформація була зрозумілою, практичною та могла застосовуватися у повсякденному житті.
Завершився захід підбиттям підсумків та врученням сертифікатів. Після офіційної частини учасники зробили спільне фото.
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.lvduvs.edu.ua/