Accessibility Tools

  • (032) 258-63-25
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Новини

Професорка Інституту права ЛьвДУВС пройшла стажування у Відні

Професорка кафедри загально-правових дисциплін Інституту права Ольга Барабаш досліджує тему європейських стандартів захисту прав дитини з погляду національного законодавства на внутрішньодержавному та міжнародному рівнях. У її науковому доробку чимало досліджень, що стосуються питань розвитку особистості.

"Мені цікаво не лише теоретично розглядати такі проблеми і шукати шляхи їх вирішення, а бачити, як усе відбувається на практиці", — пояснює науковиця. Нещодавно вона пройшла стажування з цієї тематики у Відні. 

— Розкажіть, будь ласка, детальніше про умови стажування. Чи не було мовного бар'єру з австрійськими колегами?

— В Австрії я проходила стажування у Колумбіни Дракуліч, провідного експерта Віденського центру в галузі допомоги, розвитку повноцінної особистості, підтримки неповнолітніх у складних життєвих ситуаціях, сенсорної інтеграції та протидії домашньому насильству. Вона співпрацює з найбільшими організаціями Відня щодо захисту прав дітей та сімей, що опинилися у складному життєвому становищі.

Мовного бар'єру не було, оскільки я володію німецькою мовою. Її знання на рівні B2-C1 було однією з вимог до учасників стажування. Програмою також передбачалось кількаденне навчання в організації, яка допомагає дітям в складних життєвих ситуаціях. Далі я мала відповідати на дзвінки та повідомлення тих, хто звертається по допомогу.

— Яким чином працюють організації такого спрямування?

— Наприклад, одна з них, Pro Juventute, - найбільша у Відні. У її структурі є кол-центр та центр СМС, щоб кожен міг обрати зручний спосіб комунікації. До речі, найчастіше діти, підлітки та неповнолітні обирають спілкування у текстовому форматі. Спершу я мала змогу прослуховувати розмови та спостерігати за листуваннями, а вже згодом спілкуватися.

Це дуже важлива та затребувана робота, особливо зараз. Адже за час пандемії та останнього локдауну в Австрії кількість суїцидів зросла у чотири рази. Найчастіше вчиняють самогубство підлітки та студенти, а однією з основних причин є дефіцит спілкування. Їм бракує комунікації вдома з батьками, а контакт з однолітками обмежений в час пандемії. Це погано впливає на психічний стан особистості.

— Чи помітили ви відмінності у роботі українських та австрійських служб щодо захисту прав дитини?

— Мене вразив дуже великий попит на таких спеціалістів. Багато дітей звертаються по допомогу. Мені хотілося б, аби і в Україні до них звертались частіше, не боялись розповідати про проблеми і знали про такі можливості.

Ще одна відмінність — у дітей запитують дозволу, аби залучити до вирішення проблеми батьків. Якщо вони не проти, то служба починає працювати з усією сім'єю. Адже дитина за таких обставин буде комфортніше почувати себе вдома і, можливо, це сприятиме вирішенню складних ситуацій.

Цей досвід можна перейняти й нам, українцям, оскільки не існує якихось єдиних національних нормативів цієї галузі. Вони у всьому світі мають бути об'єднаними і працювати на те, щоб права кожної людини були захищені.

— Як ви вважаєте, чому в Україні такі організації мають менший попит?

— Діти часто бояться осуду, що їх не зрозуміють. Думаю, нам потрібно працювати над завоюванням їх довіри. Інколи вони не знають, куди можна звернутися. Тому потрібно більше розповідати про можливості допомоги.

— Що вам найбільше сподобалось під час стажування?

— Окрім того, що я вже розповіла, сподобався ще один тренінг. Під час нього ми обговорювали, яким чином психічний стан дітей та підлітків спонукає їх до тих чи інших дій. Як правильно з ними спілкуватись, аби уникати небезпечних ситуацій. А на завершення поговорили про законодавчу сторону цієї тематики.

До слова, після стажування я розпочала роботу над статтею, у якій порівнюю українське та австрійське законодавства щодо національних і міжнародних прерогатив і стандартів, якими регулюється сфера захисту прав дитини.

Я дуже задоволена результатом стажування. Хочеться ним ділитись, бо це важлива тема. Ми вже обговорили ці питання зі студентами. Коли є якісь проблеми, не потрібно їх замовчувати, слід спільно шукати шляхи вирішення. В жодному разі не можна закриватись у собі чи ігнорувати це. Потрібно дбати про дітей, захищати їх права, розвивати "soft skills". Щоб вони були впевненими особистостями, які вміють себе позиціонувати та розуміти, чого вони прагнуть. 

Представники ЛьвДУВС продовжують робити добрі спра...
Спеціаліст-криміналіст поділився практичним досвід...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.lvduvs.edu.ua/

© 2025 Львівський державний університет внутрішніх справ

Please publish modules in offcanvas position.