Тема зустрічі стосувалася захисту прав та свобод людини, зокрема у воєнних реаліях.
Курсанти та студенти Львівського державного університету внутрішніх справ долучилися до обговорення онлайн.
Привітала учасників події заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко. Вона відзначила, що масштабний просвітницький захід «Освітній марафон» було проведено вперше, а його учасниками стали представники відомчих закладів вищої освіти.
Після цього до присутніх звернувся Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Він розповів про аспекти парламентського контролю за дотриманням конституційних прав і свобод в умовах війни, а також механізми реагування на їхні порушення. Спікер також акцентував увагу на ролі поліцейських та правників у цьому процесі.
«Ми часто вважаємо поняття «права людини» занадто абстрактним. Але щойно відчуваємо, що наші права порушують, одразу готові протестувати та вказувати, що ми з чимось не погоджуємося. Це те, що відрізняє Україну від країни-терориста – росії. У сучасній війні українці борються за демократію та європейські цінності, за наш вибір жити вільно та незалежно на власній території», – відзначив Дмитро Лубінець.
Омбудсмен розповів присутнім про Державний реєстр порушників прав людини, який перебуває в розробці. Він стане дієвим превентивним механізмом впливу на порушників.
Другою виступила Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України Маргарита Сокоренко.
Вона поділилася особливостями європейської судової практики у сфері прав людини. Також приділила увагу міжнародним позовам України проти росії, зокрема пов'язаним з порушеннями прав громадян на окупованих територіях.
«Наша держава вперше подала такий міжнародний позов 2014-го року після окупації Криму. Європейський суд тоді відкинув усі аргументи рф щодо так званого «законного входження Криму до її складу». Країна-агресор завжди толерувала злочинність та порушення людських прав і свобод, й продовжує це робити», – наголосила Маргарита Сокоренко.
Вона зазначила, що окрім Європейського суду з прав людини, існують інші установи, що можуть притягнути росію до відповідальності. Це зокрема Міжнародний кримінальний суд та Міжнародний суд ООН. «Україна зараз активно працює над тим, аби покарати за злочини проти людяності вище політичне керівництво рф. Існує ідея створити спецтрибунал ad hoc за фактом військової агресії росії проти України», – зазначила спікерка.
Учасники марафону активно долучилися до обговорення та поставили запитання фахівцям.