Шаблоны Joomla 3.5


UA

Вівторок, 12 січня 2021 14:58

Поради для вступників: як правильно запам’ятовувати інформацію

Written by
Rate this item
(0 votes)

Психологи радять: аби краще скласти ЗНО та максимально конструктивно використати час, що залишився на підготовку, слід «потоваришувати» зі своїми мнемічними (від грецького mnemo – пам'ять) здібностями та мудро використати цей особистісний потенціал.

Аби запам’ятати усю необхідну інформацію, недостатньо зусиль волі чи навіть знань мнемонічних правил. Варто розуміти механізми, за якими пам’ять працює.

2

Ще в кінці ХІХ століття пам’ять досліджував психолог Г. Еббінгауз. Він вибудував криву забування, що показує, як довго інформація зберігається у нашій пам’яті. А також вивів декілька принципів і правил для оптимізації цього процесу.

1. Інформація має бути усвідомлена, тоді вона повільніше забувається. Ставлення до неї має бути емоційно позитивно забарвленим.

2. Для збереження інформації на довший період (до прикладу, вивчення історичних дат, прізвищ, подій, іноземних слів, математичних формул тощо) потрібно скористатися принципом 4П (чотириразове повторення): 1. у момент прочитання; 2. через годину; 3. на наступний ранок; 4. через тиждень.

3. Чим ретельніше ви пропрацюєте деталі, тим краще запам’ятаєте. Якщо об’єм інформації великий, то повторювати її варто з різними ступенями детальності. Перший раз – в повному об’ємі, вдруге – ключові моменти, втретє – весь об’єм інформації в групуванні чи в іншому порядку.

4. Ефект краю. Найкраще запам’ятовується перша і остання інформація. Тому змінюйте послідовність інформації при заучуванні.

5. Інтерференція. Подібні спогади змішуються в пам’яті, вони впливають один на одного, ніби витісняючи деталі окремих подій. Тому, коли готуєтесь до екзамену, намагайтесь заучувати матеріал у такому порядку, щоби послідовно були максимально неподібні питання.

6. Підключайте для кращого запам’ятовування асоціації. До прикладу, намалюйте в уяві якусь історичну подію, яку зараз опрацьовуєте, уявіть головних героїв, у що вони одягнені, який у них тембр голосу, вдача. А цифри у даті цієї історичної події «прив’яжіть» до кількості рук, ніг, гудзиків на одязі чи коней в упряжці. (Образна пам’ять – це базова пам’ять людини, словесно-логічна розвивається значно пізніше, а отже, слабша).

Успіхів вам, шановні випускники, у вивченні навчального матеріалу та нехай щастить на ЗНО!

 

Зоряна Ковальчук,
заступниця декана факультету психології ЛьвДУВС

Read 131 times