Четвер, 09 липня 2020 10:51

«Доброчесність і законність – нерозривні поняття, які мають бути основою життя кожної людини», - курсантка ЛьвДУВС Христина Залужна

Курсантка другого курсу факультету № 2 Львівського державного університету внутрішніх справ Христина Залужна стала однією з переможниць конкурсу наукових робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ЗВО, який відбувався у Києві. Дівчина має чимало ідей для нових досліджень, а також переконана, що саме у ЛьвДУВС є всі можливості не лише для здобуття перспективної професії, а й для всебічного саморозвитку молоді.

– Христино, чому Ви обрали для навчання саме Львівський державний університет внутрішніх справ?

– Коли у випускному класі я вибирала подальшу освіту, то, зваживши свої очікування від навчального закладу, зрозуміла, що Львівський державний університет внутрішніх справ – саме той виш, де хотіла би провести юнацькі роки. Звичайно, я усвідомлювала специфіку навчання тут. Та ніколи не шукаю легких шляхів. Від початку була переконана: отримані можливості використаю на повну і спрямую сили на всебічний розвиток.

– Як думаєте, Ваше захоплення наукою надалі розвиватимете, чи все ж надасте перевагу практичній роботі?

– Вже на першому курсі я була учасницею студентського конкурсу наукових робіт. Цього року я підготувала два дослідження: з кримінального права «Малозначність за кримінальним правом» – посіла третє місце на університетському рівні відомчого конкурсу наукових робіт, та «Реалізація права громадян на кібербезпеку та захист від кіберзлочинів: теоретико-правовий аспект» – здобула першість у ЛьвДУВС. І саме ця робота потрапила у другий тур конкурсу наукових робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ЗВО, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України. Загалом до участі у цьому етапі конкурсу надійшло 79 робіт за 13-ма номінаціями. На жаль, через карантин не було змоги поїхати до Києва і представити там свої напрацювання. Про перемогу мені повідомила моя наукова керівниця – доцентка кафедри теорії та історії держави і права, конституційного та міжнародного права Оксана Онисько.
Щодо мого захоплення наукою, то насправді мене цікавить й практична діяльність, спілкування з людьми, подобається вирішення різних складних ситуацій. Та, якщо зважити всі за і проти, все ж більше приваблює наукова діяльність, я хотіла б розвиватися у цьому руслі.

– Ви є учасницею проєкту, спрямованого на формування культури законності та доброчесності серед дітей віком 15–17 років. Розкажіть більше про його завдання.

– Проєкт впроваджують одночасно у трьох містах – Львові, Одесі та Херсоні. Основне наше завдання – втілення ідеї доброчесності. Не таємниця, що в сучасному світі реалії такі: підлітки знають свої права, але не готові брати на себе відповідальність і нехтують обов’язками. Тож наша місія в легкому й цікавому форматі донести їм цю інформацію. Звичайно, було б значно цікавіше, коли би ми мали можливість відвідувати школи та в ігровій формі проводити таке навчання. Заняття проходять онлайн в інтерактивній формі. Спершу старшокласники ділилися думками про те, як вони розуміють законність і доброчесність. А тоді ми разом розглядали різні ситуації, чимало з яких із життя школярів, аналізували їхню поведінку під час розв’язання конфліктів. Також підлітки пройшли інтерактивну гру «Як би ви вчинили у наступних ситуаціях?». Учні уявляли себе на місці людини, яка йде вулицею і бачить, що в когось із кишені випав гаманець, та описували свої дії. Після виконання цієї вправи ми наголосили на тому, наскільки важливо не залишатися осторонь чужих проблем, щоб не породжувати байдужість у суспільстві. На завершення навчання спільно згадували приклади доброчесної поведінки з відомих фільмів, а також історії із власного життя.

– Як вважаєте, такі заняття матимуть позитивний результат?

– Я прихильниця того, що старшокласники повинні розвивати рівень правосвідомості, адже доброчесність і законність – нерозривні поняття, які мають бути основою життя кожної людини. Наше завдання не в тому, щоб моралізаторським тоном розказати, як і що повинно бути, а логічними кроками довести до самоусвідомлення того, над чим варто більше попрацювати. Стараємося, щоб учні самостійно дійшли висновку: вони мають дотримуватися закону не тому, бо так прописано, а тому, що так краще для них. Прагнемо, щоб вони зрозуміли, що хочуть бути чесними людьми.

– Що б Ви порадили абітурієнтам, які зараз вирішують, де здобувати фах?

– Якщо хочуть здобути якісну і перспективну освіту, то однозначно варто вступати у ЛьвДУВС. Життя в університеті дуже насичене. Хто прагне не лише відвідувати пари, а й розвиватися більше, то тут завжди знайде для себе такі можливості, окрім цього в університеті вітають ініціативність і дають змогу організовувати власні заходи чи долучатися до тих, які проводить студентське самоврядування.

– Порадьте майбутнім першокурсникам, як швидше й легше адаптуватися до навчального процесу у ЛьвДУВС.

– Найперше – треба бути морально готовим до змін. Бо навчання тут – це інший режим життя. Та пораджу все ж залишати час для відпочинку, зустрічей із друзями, для себе. Потрібно просто вивчити свою продуктивність, розрахувати сили, щоб ефективніше навчатися. Також постійно підтримуйте контакти зі своїми рідними, адже саме на початку навчання вони будуть потужною підтримкою.

– Як надалі бачите своє навчання?

– Хотіла би більше уваги й часу приділяти тим темам, які мені цікаві. Коли працюєш над тим, що подобається, то така робота продуктивніша. Маю багато нових ідей для наукових статей, тож є над чим і з чим працювати, а також, що особливо важливо, є підтримка викладачів.

Спілкувалася Наталія Павлишин, газета «Юрист»