Середа, 13 травня 2020 14:14

Якими вміннями повинен володіти спеціаліст майбутнього – розповідає психологиня Тетяна Зеляновська

Сьогодні ми продовжуємо давати корисні поради абітурієнтам, які стоять на порозі вибору майбутньої професії.

site

Нагадаємо, що на сторінці факультету управління та економічної безпеки ЛьвДУВС у «Facebook» відбувся Профорієнтаційний форум. Серед гостей, які спілкувалися із аудиторією, - психологиня з 12-річним досвідом Тетяна Зеляновська.

Вона відзначила, що закордоном давно існує практика так званих містечок професій. Саме тут діти можуть «приміряти» на себе обраний фах: пожежника, поліцейського, лікаря, продавця та багато інших. В Україні віднедавна також створюють такі містечка, де дітки обирають те, що їм до душі, і мають змогу попрацювати за цією професією у реальних умовах. Звісно, під наглядом дорослих.

«В Україні, на жаль, використовують багато застарілих методик, які орієнтовані на професії, що вже не актуальні або ж зникли взагалі», – відзначає психологиня.

Вона додає, що лише незначна їх кількість дійсно відповідають сучасним вимогам та є справді ефективними. Зокрема, профорієнтаційна тестова платформа «Magellano Університет», розроблена в Італії спільно з університетом міста Падуя.

Тетяна пояснила, як працює така методика: «Спершу школяр має пройти велику кількість тестів. Це займає приблизно годину. Після цього з ним зв’язується спеціаліст, який їх аналізує, надає консультацію й практичні поради».

Загалом, така методика забезпечує всебічний психологічний аналіз інтересів, нахилів та здібностей молодої людини, її ставлення і мотивацію до навчання.

Фахівчиня наголосила, що світ не стоїть на місці. Все модернізується, а, отже, і вимоги до спеціалістів також змінюються. Тетяна Зеляновська визначила перелік вмінь, якими повинен володіти спеціаліст майбутнього, щоби досягти успіху на професійній ниві.

«Перш за все, потрібно бути крос-функціональним, – підкреслює психологиня. – Це означає здатність працювати на межі професій. Не менш важливим є вміння збирати і розпоряджатися великим об’ємом інформації. Крім цього, за останні роки відбувся стрімкий розвиток віртуальної реальності, тому необхідними є навички дистанційної роботи. Тим паче, в умовах епідемії коронавірусу це як ніколи актуально і затребувано».

Вона додала, що знання мов, готовність до міжкультурних переміщень та вміння самонавчатися в напрямку IT також будуть перевагою на ринку праці.

«Перш ніж ставити перед собою мету, потрібно добре знати, чи відповідає вона нашим життєвим цінностям. Адже при досягненні цілі, що не співпадає з цінностями, ви не отримаєте задоволення ні від шляху до мети, ні від її досягнення», – підсумувала психологиня під час Профорієнтаційного форуму.