UA

Четвер, 05 грудня 2019 12:45

Для курсантів ЛьвДУВС провели тренінг з протидії торгівлі людьми

На запрошення доцента кафедри кримінального процесу та криміналістики факультету №1 Олександри Захарової навчання для курсантів Львівського державного університету внутрішніх справ провела координатор з превентивної діяльності міжнародної громадської організації «А21» Катерина Яковенко.

«Наше суспільство, як правило, ототожнює торгівлю людьми з сексуальною експлуатацією, а про інші форми цього сучасного рабства часто навіть не знає, - розпочала тренінг Олександра Захарова. - Вражає, що багато постраждалих від експлуатації не здогадуються про те, що їх просто використали та вчинили над ними злочин».

«Скасуємо рабство всюди і назавжди — це наше гасло, - звернулася до курсантів Катерина Яковенко. - Якщо перекласти назву А21, то “А”- це аболіціоністи - люди, які виступали за скасування рабства, “21” - це наше століття. І ми поставили собі за мету подолати цю проблему саме у 21-му сторіччі. Нам у цьому потрібна ваша допомога».

На тренінгу говорили про те, що таке торгівля людьми і чим цей злочин відрізняється від інших, дотичних до нього.

Багато уваги приділили психології постраждалого. Катерина Яковенко пояснила причину вчинків людини, яка потрапила у рабство та мотиви, через які вона могла не скористатися можливістю порятунку.

Окремо зупинилися на тому, як правильно розмовляти з постраждалим, які запитання будуть доречними у діалозі з ним, а яких краще уникати.

«Важливо не нашкодити, - наголосила координатор міжнародної організації, - адже іноді одне невдале запитання може перекреслити всі попередні 10 хвилин бесіди і зруйнувати збудовану довіру між вами».

Говорили про законодавство у цій сфері. Про труднощі притягнення до відповідальності торговців людьми та трафікерів. А ще про те, на яку допомогу від держави можуть розраховувати постраждалі.

Вихованці вишу дізналися про позитивний досвід організації “А21” у боротьбі з торгівлею людьми. У діалогах та зворотньому зв'язку курсанти змогли взяти на озброєння ті аспекти роботи організації, які згодом стануть їм у нагоді в подальшій професійній діяльності.

«Коли ми будемо розуміти, що таке торгівля людьми, що ніхто не застрахований від неї, і знатимемо як себе захистити - ми зможемо зупинити постачання «живого товару», припинити потік людей, які в пошуках кращого життя приймають невиважені рішення і потрапляють у небезпечні ситуації», - підсумувала Катерина Яковенко.

Тренінг продовжився тактичними особливостями допиту дітей, постраждалих від сексуального насильства. Доценти кафедри кримінального процесу та криміналістики Олександра Захарова та Андрій Кунтій розповіли курсантам про новітні методики, які досі ще не використовувалися в Україні під час допиту неповнолітніх.

Окрему увагу приділили місцю проведення бесіди з дитиною. Розповіли про, так звані, «зелені кімнати», яких в нашій державі зареєстровано лише три.

«Зелена кімната» повинна виглядати як звичайна дитяча, - зауважила Олександра Захарова. - Це сприятиме спілкуванню. Меблі, килими на підлозі, іграшки — все має бути таким, щоб допомогти дитині почуватися комфортно. Однак вона оснащена відеокамерами, і всі розмови, що ведуться тут, записуються. Це необхідно, аби згодом не проводити додаткових допитів і вкотре не травмувати дитину неприємними спогадами».

Андрій Кунтій наголосив, що з цією ж метою - уникнення додаткових травм, усі, хто за законодавством має бути присутнім при допиті неповнолітніх, знаходяться у цей час в іншому, технічному, приміщенні та спостерігають за бесідою через монітори.

«Проте, якщо у них виникають якісь додаткові запитання до дитини, чи вони вбачають доцільним спрямувати допит у іншому руслі, тому, яке дасть більше позитивних результатів від бесіди, вони мають можливість зв'язатися зі слідчим у «зеленій кімнаті» через Bluetooth чи телефонний зв'язок», - додав Андрій Кунтій.

Олександра Захарова розповіла про особливості спілкування із дітьми, психологічні моментах ведення бесіди. На тренінгу говорили про те, які питання варто задавати, щоб зрозуміти, чи дитина відрізняє правду від фантазій і здатна дати достовірні покази.

А потім курсантам показали ляльок, яких використовують під час бесіди з дитиною.

«Їх є шість і усі вони різної вікової категорії. Особливі вони тим, що мають статеві ознаки. У формі гри дитині легше показати, які дії над нею вчинялися та хто до них причетний. Все це робиться лише для того, аби менше травмувати дитину під час допиту», - резюмувала Олександра Захарова.

На завершення усім присутнім на тренінгу вручили сертифікати про проходження навчання.

Зауважимо, що це вже не перший такий захід у Львівському державному університеті внутрішніх справ. У червні цього року представники міжнародної організації «А21» вже проводили у ЛьвДУВС навчання з протидії торгівлі людьми для курсантів. Тоді учасниками семінару стали майбутні слідчі - випускники факультету №1 та третьокурсники усіх факультетів, що здійснюють підготовку фахівців для підрозділів Національної поліції. Як тоді, так і тепер навчання тривали впродовж двох днів.